حالت شب
منو
موضوعات

با استفاده از یک تکنیک جدید به وسیله نور و دست‌کاری الکترون می‌توان رایانه‌های کوانتمی در دمای اتاق داشت.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از phys.org، گروهی از محققین در آلمان و دانشگاه میشیگان نشان‌دادند که چگونه با استفاده از پالس‌های لیزر فروسرخ می‌توان الکترون‌ها را بین دو حالت جا به جا کرد. دو حالت مختلف مانند 0 و 1 که در رایانه‌های سنتی داشتیم.

در الکترونیک معمولی در محدوده گیگاهرتز قرار داریم، یعنی از مرتبه چند میلیارد عملیات در ثانیه؛ اما روش جدید یک میلیون بار سریع‌تر خواهد بود. این رایانه‌ها می‌توانند مسائلی را حل کنند که حل آن‌ها با رایانه‌های معمولی بسیار زمان‌بر است، مانند حوزه‌های پیشرفته‌ای چون هوش مصنوعی، هواشناسی و طراحی دارو؛ قدرت رایانه‌های کوانتمی در بیت‌های کوانتم-مکانیکی آن‌ها است که با نام کیوبیت می‌شناسیم. این کیوبیت‌ها الزاما 0 و 1 نیستند و می‌توانند مخلوطی از این دو حالت باشند.

اما ساخت کیوبیت‌ها بسیار سخت است، به این دلیل که حالات کوانتمی بسیار شکننده هستند. شرکت‌های بزرگی مثل IBM و مایکروسافت که در زمینه توسعه رایانه‌های کوانتمی فعالیت می‌کنند، از مدارهای ابررسانا استفاده می‌کنند که لازم است تا دماهای بسیار پایین خنک شوند. نگه‌داری حالت‌های کوانتمی در محاسبات طولانی سخت است.

محققین این پروژه راهی را یافتند که می‌توان محاسبات موردنظر را قبل از فروپاشی حالت‌ها کوانتمی انجام داد.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین