حالت شب
منو
موضوعات

یک کودک 5 ساله می‌تواند بندهای کفش خود را به تنهایی ببندد؛ اما ربات‌ها هنوز این‌قدر ماهر نشده‌اند هرچند که پیشرفت خوبی در کسب مهارت‌های حرکتی داشته‌اند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از ساینس مگ، کد نویسی برای هماهنگ کردن مفاصل چندگانه کار بسیار سختی است از همین رو متخصصان علوم کامپیوتر از تکنیک یادگیری ماشین برای توسعه این دست رباتیک استفاده کردند. استفاده از یادگیری ماشین در ابتدا بسیار زمان‌بر است، هرچند برخی دانشمندان الگوریتم‌های یادگیری را با استفاده از ربات‌های مجازی اجرای می‌کنند اما واقعیت کمی با شبیه‌سازی متفاوت است.

متخصصین این پروژه تلاش کردند تا با افزودن عناصر اتفاقی در فرایند یادگیری ماشین مثل تغییر اندازه عناصر بتوانند از این شکاف بین شبیه‌سازی‌ها و واقعیت عبور کنند.

محققین در این پروژه از دو روش برای یادگیری ماشین استفاده کردند. در روش اول الگوریتم یادگیری را با کمک یک ربات مجازی و به صورت شبیه‌سازی‌شده اجرا کردند و در روش دوم الگوریتم یادگیری را با استفاده از یک دست رباتیک واقعی اجرا کردند. در هر آزمایش از ربات خواسته می‌شد مکعب را طوری بگیرد که وجه خواصی از آن رو به بالا یا به سمت خودش باشد. تشخیص و انجام صحیح این عمل چیزی بسیار پیچیده برای یک ربات است. در دنیای واقعی سیستم به کمک 3 دوربین که در بالای دست رباتیک قرار دارند، جهت مکعب را تشخیص می‌دهد. دست مجازی که در شبیه‌سازی‌ها مورد آموزش قرارگرفته است بعد از حدود 100 سال آزمون و خطا (زمان شبیه‌سازی شد ه) می‌تواند با میانگین 30 حرکت متوالی بدون گیرکردن یا انداختن مکعب به نتیجه برسد. این در حالی است که دست رباتیک واقعی با میانگین 15 حرکت به نتیجه می‌رسد.

این تحقیق نویددهنده افزایش سرعت و دقت یادگیری ماشین‌ها در آینده است. در آینده نزدیک با سیستم‌هایی رو به رو خواهیم بود که به جای کد نویسی‌های سخت و پیچیده از طریق یادگیری می‌توانند توانایی انجام کارهای لازم را به دست آورند.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین