حالت شب
منو
موضوعات

دانشمندان دانشگاه جیمز کوک بقایای زمین لغزه زیردریایی بزرگی را با وسعت بیش‌از 30 برابر حجک صخره اورولو در سد بزرگ مرجانی استرالیا کشف‌ کردند.
به گزارش دانشمند‌آنلاین، بقایای این زمین‌لغزش که با نام  Gloria Knolls Slide(لغزش تپه‌ماهورهای باشکوه) شناخته می‌شود، در 75 کیلومتری ساحل کوئینزلند شمالی در نزدیکی شهر اینیسفیل کشف شده‌است. طی این لغزش که 300هزار سال قبل رخ داده است، 32کیلومتر مکعب صخره رسوبی فروپاشیده ‌است.
قطعات بزرگ، تپه‌ماهورها و هزاران قطعه کوچک‌تر درفاصله 30 کیلومتری از محل اصلی لغزش پراکنده شده‌اند و تا عمق هزارو350 متری فرورفتگی کوئینزلند پیش رفته‌اند.
خوشه‌هایی از تپه‌ماهورها به‌وسیله نقشه‌برداری چندپرتویی سه‌بعدی کشف شده‌اند. در منطقه‌ای از فرورفتگی کوئینزلند که تقریبا تخت است 8 تپه ماهور وجود دارد که مانند تپه‌هایی با 100 متر ارتفاع و 3 کیلوکتر طول هستند.
روند این کشف به‌این‌صورت بود که ابتدا این تپه‌ها کشف شدند و در نقشه‌برداری‌های بعدی بقایای لغزش آشکار شد.
بنابرگزارش phys.org، در نمونه آهکی از این تپه‌ماهور که در عمق هزارو170 متری قرار دارد، تعداد زیادی مرجان آب سرد زنده و فسیلی ، بادبزن دریایی، صدف، مرجان بامبو و نرم‌تنان یافت شده‌است. بعض از این فسیل ها 302هزار سال قدمت دارند، که نشان می‌دهد این لغزش که عامل به‌وجودآمدن این تپه‌ماهورها است باید خیلی قبل تر رخ داده باشد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین