حالت شب
منو
موضوعات

اژدهای دریایی یاقوتی (Ruby seadragons) گونه بسیار نادری از ماهیان پوشیده از خار است که برای اولین‌بار در عمق 55 متری آب‌های عمیق غربی استرالیا زنده و درحال شنا رصد شده است.

به‌گزارش دانشمندآنلاین به‌نقل از نیوساینتیست، برپایه توالی‌نویسی دی‌ان‌ای فقط چهار نمونه خشک‌شده از این ماهی که بین سال‌های 1919 تا 2007 به ساحل رسیده یا در تورهای ماهیگیری مرده بودند، دانشمندان سال 2015 اژدهای دریایی یاقوتی را به‌عنوان یک گونه جدید از گونه‌های اژدهای دریایی به‌رسمیت شناختند. اما تاکنون هیچ نمونه زنده‌ای از این گونه جدید شناسایی نشده بود.

اکنون گروهی از دانشمندان موسسه اقیانوس‌شناسی دانشگاه کالیفرنیا در ساندیگو به‌سرپرستی گرک راس، در ماموریتی اکتشافی در «مجمع‌الجزایر ریشرشه» واقع در سواحل غربی استرالیا توانستند بااستفاده از ربات کوچک دوربین‌داری که تا عمق 55 متری پایین رفته بود پس‌از چهاربار کاوش ناگهان یک اژدهای دریایی یاقوتی را رصد کنند و بلافاصله درپی این رصد، یک نمونه دیگر از این ماهی را هم ببینند. هرچند این ویدیو در آوریل 2016 (فروردین 1395) ثبت شده اما نتایج آن در روزهای اخیر در ژورنال BioMed Central منتشر شده است.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین