حالت شب
منو
موضوعات

این موزه یکی از قدیمی‌ترین و مهمترین موزه‌های تاریخی و علمی بود. موزه ملی برزیل بزرگ‌ترین موزه در آمریای لاتین به حساب می‌آید که در آن بیش از 20 هزار قطعه تاریخی از قدیمی‌ترین فسیل انسان در آمریکا گرفته تا قدیمی‌ترین دندان دایناسور کشف شده در ایران وجود داشت.

موزه ناسیونال قدیمی‌ترین و مهم‌ترین موزه تاریخی و علمی برزیل است که بیش از بیست میلیون قطعه جانورشناختی، دیرینه‌شناختی، انسان‌شناختی و تاریخی را در بر می‌گیرد؛ همه آن‌ها طی یک ساعت و اندی از دست رفتند و از دسترس علم خارج شدند.

این موزه بزرگ‌ترین موزه تاریخ طبیعی در آمریکای لاتین بود و نمونه‌ها و مصنوعاتی بسیار ارزشمند داشت، به عنوان مثال جمجمه لوثیا، قدیمی‌ترین فسیل انسان در آمریکا، و نمونه‌های تایپ تروسورهایی مثل براسیلیوداکتیلوس، توپوشوارا، سیراداکتیلوس، امبری‌داکتیلوس و دایناسورهایی مثل سانتاناراپتور، اوشالایا، گندواناتایتن و همچنین نخستین دندان دایناسوری که از ایران کشف شده بود.


این خسارت قابل مقایسه با تخریب موزه تاریخ برلین طی بمباران این شهر در جنگ جهانی دوم است.

این ساختمان ۲۰۰ ساله (که محل اقامت امپراتور بوده)، چندین دهه بود که منتظر تعمیرات و اصلاحاتی بود که هرگز رخ ندادند. دریغ بزرگ برای ما ایرانی‌ها این‌جاست که نخستین و ارزشمندترین نمونه دایناسوری که در سال ۱۳۸۱/۲۰۰۱ طی نخستین پی‌جویی دایناسورها در منطقه آب‌بید کرمان کشف شده بود، با اجازه دکتر منوچهر قرشی، رئیس وقت پژوهشکده علوم زمین، به رسم امانتی بی‌بازگشت تقدیم موزه ملی برزیل شد و هرگز به ایران بازنگشت.

 Untitled7

 

 

schad nationalmuseum5

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین