حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

فروردین 1396

شماره 1، 1396 (شماره پی در پی: 642)

IMG 20170313 131525
درباره این شماره

شماره 642، با حال‌وهوایی نوروزی سال 1396 را آغاز می‌کند. در بخش «گزارش سال» نویسندگان دانشمند مهم‌ترین رخدادهای علم‌وفناوری و محیط‌زیست را در سال 1395 مرور می‌کنند و درباره آنچه که در سال 1396 در این حوز‌ه‌ها به‌وقوع خواهند پیوست می‌نویسند. بخش باشگاه بیش‌از سایر بخش‌ها نوروزی است؛ نیم‌قرن پیش‌ درهمین شماره، در شماره فرورین 1346 دانشمند، دنبال ردپای نوروز می‌گردد. خودت بساز به خوانندگان یاد می‌دهد که چگونه قطب‌نما بسازند و چگونه درطول طبیعت‌گردی‌های نوروزی جهت‌یابی کنند. درنهایت، معرفی یک فیلم و یک کتاب علمی‌تخیلی برای تماشاکردن و خواندن در ایام عید و مطلبی خواندنی و طنزآمیز که بیان می‌کند دانشمندان همانند هر انسان دیگری سفر می‌کردند از دیگر مطالب نوروزی این بخش است. همچنین فرهاد شمسیان هم در یادداشتی از ماجرای شیوع تعطیلات و سفر در عصر پسا جنگ جهانی دوم به‌واسطه افزایش سطح رفاه و درآمد می‌گوید.

سال 1396، سال خروس است. به‌همین‌منظور پرونده جلد این شماره به جاندارانی اختصاص یافته است که گفته می‌شود اجداد پرندگان امروزی ازجمله خروس هستند. خزندگانی به‌نام دایناسور که در دوره‌های ژوراسیک و کرتاسه زمین را در قلمروشان داشتند. اما این پرونده در گفت‌وگو با دکتر مجید میرزایی عطاآبادی و به‌مدد یادداشتی از دکتر نصراله عباسی، دو دیرینه‌شناس دانشگاه زنجان منحصرا سراغ دایناسورهایی رفته است که زمانی در ایران می‌زیستند و پس‌از معرفی گونه‌هایی از دایناسورهای ایرانی درباره پژوهشی می‌نویسد که با ایجاد جنین‌های ماکیان (مرغ‌/خروس) دارای ساق پای دایناسور، فرضیه «دایناسورها اجداد پرندگان» را به‌صورت تجربی در بوته آزمایش می‌گذارد. با این‌ پیش‌درآمد خوانندگان آماده می‌شوند تا در بخش +دانش با نژادهای خروس آشنا شوند.

شماره 642، میزبان دکتر علی اکبر موسوی موحدی، رییس مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران (آی‌بی‌بی) است و در گفت‌وگو با این استادممتاز دانشگاه تهران و چهره ماندگار سال 1383 درباره فعالیت‌های آی‌بی‌بی به‌ویژه در عرصه زیست‌الگوها و الهام زیستی می‌پرسد.

در واپسین هفته‌های سال 1395، سد محمدآباد جهرم در استان فارس در اثر سیلاب شکست و خسارات بسیاری به مردم این منطقه وارد کرد. از این‌رو، دکتر سعید یوسفی عضو هيات‌علمی گروه مدیریت پروژه و ساخت دانشکده معماری دانشگاه تهران در یادداشتی اختصاصی از مدیریت ریسک در سازه‌های بزرگی چون سدها و شیوه‌های پیشگیری از حوادثی از این‌دست می‌نویسد.

در این شماره می خوانید
  • تقویم‌ها گفتند و ما باور نکردیم/ سیدعلی ضیائی
  • دایناسورها در ایران/دکتر نصراله عباسی، دیرینه‌شناس و دانشيار گروه زمين‌شناسی دانشگاه زنجان
  • جلوگیری از شکست سدها با پیاده‌سازی مدیریت ریسک/ دکتر سعید یوسفی، عضو هيات‌علمی گروه مدیریت پروژه و ساخت دانشکده معماری دانشگاه تهران
  • صنعت پرجم‌دار/ فرهاد شمسان، كارشناس گردشگری
  • میزخبر خورشید سیاه/ امکان حیات دوردست/ تماشای مرگ یک ستاره/ ارتباط پنهان نورون‌ها/ تعیین توالی ژنوم همه حیات/ جایی برای فیل‌ها نیست/ استخراج اورانیوم از دریا (علی رنجبران)
  • گزارش ماه زیلاندیا؛ قاره پنهان/ دکتر مهدی زارع، استاد پژوهشگاه زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله
  • از گوسفند تا ماموت/ بهزاد احمدی‌نیا
  • دوئل آرام/ کسری کریمی‌طار
  • سلفی در غروب آفتاب/ آرش راهبر

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین