حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

شهریور 1395

سال پنجاه و سوم - شماره 6 (شماره پی در پی: 635)

Cover635
درباره این شماره

۲۱ سپتامبر (۳۱ شهریور) روز جهانی آلزایمر نام‌گذاری شده است. آلزایمر یکی از معروف‌ترین بیماری‌های مغزی است که در اثر کهولت سن، رشد پروتئین‌های مضر آمیلوئید و نابودی سلول‌های عصبی ایجاد می‌شود. پارکینسون بیماری مغزی دیگری است که دومین بیماری شایع درگروه بیماری‌های تخریب نورونی است. به‌همین بهانه، پرونده جلد شماره ۶۳۵ به این دو بیماری اختصاص یافته است.
اول شهریور، روز بزرگداشت ابن‌سینا و روز پزشک و روز پزشک است. به‌علاوه، ۱۳ شهریور، روز بزرگداشت ابوریحان بیرونی است. از این‌روی، بخش کنکاش این شماره دانشمند در مطالبی به تفکر فلسفی و دانش پزشکی پورسینا در جهان اسلام و دنیای غرب و همچنین خدماتی که بیرونی به توسعه دانش به‌ویژه علم ستاره‌شناسی کرده است می‌پردازد.
به‌مناسب ۱۳ شهریور، روز جهانی آسمان‌خراش ها، دکتر مهدی زارع، استاد پژوهشگاه زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله و مهندس سیاوش عطایی، کارشناس ارشد معماری و مدیریت ترافیک شهری، درخصوص ایمنی برج‌های تهران و مزیت و مضرات برج‌نشینی یادداشت‌هایی نوشته‌اند.همچنین مطلبی با عنوان «خراش‌هایی بر دل آسمان» سبزترین، مرتفع‌ترین و فناورانه‌ترین آسمان‌خراش‌های جهان را معرفی می‌کند. مقایسه بلندمرتبه‌ترین برج‌های جهان با پست‌ترین و بلندترین نقاط کره زمین و معرفی قدیمی‌ترین ساختمان‌های مرتفع ایران از دیگر مطالبی است که به این روز اختصاص یافته است.
در بخش گفت‌وگوی این شماره، دکتر علی خادم‌حسینی، استاد ایرانی دانشگاه هاروارد درباره ساخت رگ‌های خونی با استفاده از چاپگرهای سه بعدی و تاثیراتی که مهندسی بافت، مهندسی مواد زیستی، طب احیاشونده و پزشکی شخصی‌شده در آینده علم پزشکی برجای خواهد گذشت توضیح می‌دهد. دوم شهریور ۱۳۹۵، مصادف با پانزدهمین سالگرد دریافت یک موج رادیویی مرموز از فضا است که منبع آن همچنان برای ستاره‌شناسان ناشناخته باقی مانده است. از طرفی تا کمتر از یک ماه دیگر تلسکوپ رادیویی «فست» (FAST) به‌عنوان بزرگ‌ترین تلسکوپ رادیویی جهان در چین کار خود را آغاز خواهد کرد. از این‌روی، مطلب «گوش‌دادن به صدای کیهان» به معرفی این تلسکوپ غول‌پیکر می‌پردازد و به دنیای شگفت‌انگیز نجوم رادیویی سفر می‌کند. «۵۰۰مقاله، هیچ ذره»، عنوان سوژه این ماه است که در گفت‌وگو با پروفسور گوئیدو تونلی، مدیر و سخنگوی سابق آزمایش CMS در سرن، به بررسی رد وجود ذره احتمالی در تازه‌ترین داده‌های جمع‌آوری‌شده در برخورددهنده بزرگ هادرونی (LHC) می‌پردازد. حدود دوسال‌ونیم از ناپدیدشدن هواپیمای پرواز شماره ۳۷۰ خطوط هواپیمایی مالزی بر فراز دریای چین جنوبی می‌گذرد و باوجود جست‌وجوهای فراوان هنوز هم لاشه‌ آن پیدا نشده است. به همین بهانه، گزارش «ردیاب‌های خبرساز» روش‌های ردیابی هواپیماها و تحولات آینده فناوری‌های ردیابی و شناسایی را بررسی می‌کند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین