حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

کره زمین پساکووید

1 4

اندازه فونت:

محمدهادی عرب

 شیوع کرونا در جهان بار دیگر به انسان‌ها نشان داد که با وجود پیشرفت‌های زیادی که در مدت زمانی بسیار کوتاه در مقایسه با سایر اعصار موفق به کسب آن‌ها شده‌اند،انظر اندازه در مقایسه با عالم هستی چیزی بیش از یک خطای قابل صرف نظر نمی‌باشد.

پیشرفت‌های فزاینده در پزشکی، شاخه‌های مختلف علوم‌زیستی و سایر رشته‌های مرتبط، شاید تنها موفق به کاهش شتاب گسترش این بیماری در سطح این کره خاکی شد اما نتوانست از مبدل شدن آن به بحرانی جهانی جلوگیری کند.

اثرات مستقیم و غیرمستقیم این بیماری تا حدی عمیق بوده که بسیاری از ابعاد زندگی ما را در این مدت زمان کوتاه دستخوش تغییر کرده و پیش‌بینی می‌شود در درازمدت میزان این اثرات در مقیاس بزرگ و کوچک فراگیر و ماندگار باشد.

پس از کرونا چه خواهد شد؟

دولت‌ها به فکر دیجیتالیزه کردن بیش از پیش همه ابعاد زندگی خواهند افتاد –دنیای امروز دنیای دیجیتال است. از تلفن‌های هوشمند گرفته تا خانه‌های هوشمند، دیجیتالی شدن با روندی رو به تزاید در حال ورود به جنبه‌های مختلف زندگی ما می‌باشد.

درسی که ویروس کرونا به ما آموخت، این است که هنوز دنیا به اندازه کافی دیجیتال نشده است. دیجیتالی شدن مزایایی دارد. از جمله آن‌ها این که از رفت و آمدها و مراجعات غیرضروری جلوگیری شده و برخوردهای بین افراد که قابل صرف نظر کردن می‌باشند، صورت نمی‌گیرند و طبیعی است که در صورت کاهش برخوردها، از سرعت شیوع بیماری به طرز قابل‌توجهی کاسته می‌شود.

به احتمال زیاد در آینده‌ای نزدیک سازمان‌ها یا مراکزی ایجاد می‌شوند که وظیفه آن‌ها رصد کردن و یافتن خلاء‌هایی است که دیجیتالی شدن در آن‌ها رسوخ نکرده و هدف این مراکز نیز کاستن از این رفت و آمدهای غیرضروری با هدف پیشگیری از شیوع بیماری‌های همه‌گیر می‌باشد. این مراکز همچنین راه‌حل‌هایی را برای دیجیتالی شدن آن بخش‌ها با توجه به شرایط خاص‌شان ارائه خواهند داد. این مراکز همچنین دارای اختیارات اجرایی خواهند بود تا سایر نهادها را ملزم به تبعیت از مصوبات‌شان کنند.

منابع جدید انرژی

کرونا به تولیدکنندگان نفت نشان داد که در صورت بروز بحرانی در مقیاس جهانی، با وجود زندگی کردن در دنیای صنعتی، نفت نه تنها ارزش واقعی خود را از دست داده، حتی می‌تواند قیمت منفی پیدا کند.

این واقعه زنگ خطری را برای تولیدکنندگان نفت به صدا در آورد که نمی‌توانند تحت هر شرایطی به درآمد حاصل از نفت اتکاء کنند چرا که شرایطی می‌تواند رقم بخورد که در آن نفت تقاضایی بسیار ناچیز در سطح جهانی داشته باشد و ممکن است همه کمپانی‌های تولیدکننده نفت قدرت رقابت بر سر آن تقاضای ناچیز را نداشته باشند.

به این ترتیب شرکت‌ها تمایل به حضور در بازارهایی پیدا خواهند کرد که به تازگی کشف شده‌اند. برای نمونه بازار انرژی توزیع شده که به نسبت روش‌های سنتی تولید برق جدید می‌باشد و به دلیل این که این بازار از جمله ضروریات می‌باشد تقریباً در هر شرایطی، حتی تعطیلی صنعت، تقاضا برای آن وجود خواهد داشت.

کسب و کارهای غیرهمگون

ادامه این مطلب را در شماره آبان ماه مجله دانشمند بخوانید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین