حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

ورود (اصل نسبیت زبان)

335

اندازه فونت:

کیوان اولی‌زاده

«زبان پایه تمدن‌هاست و همانند چسبی عمل می‌کند که انسان‌ها را در کنار هم نگه می‌دارد و اولین سلاحی است که در یک مناقشه از آن استفاده می‌شود». این جمله یکی از دیالوگ‌های فیلم استثنایی ورود است که در ادامه به تحلیل مختصری از آن خواهیم پرداخت.

فیلم ورود محصول سال 2016 ایالات متحده است. کارگردانی این فیلم به عهده دنی ویلنوو بود که الحق خوب از عهده کارگردانی این فیلم برآمد. با اکران فیلم موج مثبتی از انتقادها به سمت فیلم روانه شد و اکثر منتقدین فیلم را خوب و عالی عنوان کردند. فیلم «ورود» کاندید دو جایزه گلدن گلوب و 8 جایزه اسکار شد که تنها موفق به بردن جایزه اسکار برای بهترین تدوین صدا شد. دنی ویلنوو قبل از این فیلم، فیلم «زندانیان» را نیز کارگردانی کرده بود که آن فیلم هم با نظر مثبت منتقدین مواجه شد. فیلم‌نامه این فیلم اقتباسی از رمان «داستان زندگی تو» به نویسندگی «تد چیانگ» است که نامزدی جایزه اسکار بهترین فیلنامه اقتباسی را برای «اریک هیزر» به ارمغان آورد. فیلم در مورد یک استاد زبان‌شناس آمریکایی به نام لوییس (امی آدامز) است که با ورود فضایی‌ها به زمین و استقرار سفینه‌های آن‌ها در 12 نقطه کره زمین، از طرف ارتش امریکا برای ارتباط با فضایی‌ها فراخوانده می‌شود. در کنار لوییس، ایان (جرمی رنر) نیز حضور دارد که یک فیزیکدان زبده است. بازی فوق‌العاده امی آدامز در این فیلم نامزدی جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش اول زن را برای وی به همراه داشت.

در روزهای ابتدایی ورود این سفینه‌ها، کشورهایی که سفینه‌های فضایی در آنجا فرود آمده‌اند، با یکدیگر وارد همکاری شدند تا زودتر بتوانند با فضایی‌ها ارتباط برقرار کنند و سؤال اصلی را از آن‌ها بپرسند: «هدف شما از آمدن به زمین چیست؟» هر کدام از کشورها به شیوه‌ای خاص، خواستار ارتباط با فضایی‌ها بودند که در میان آن‌ها لوییس که زبان‌شناس ماهری بود، ایده ارتباط برقرار کردن با تصویر را پیشنهاد داد و این ایده با استقبال فضایی‌ها همراه بود.

ادامه این مطلب را در شماره آبان ماه مجله دانشمند بخوانید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین