حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

هر فراموشی آلزایمر نیست! بررسی بیماری­های مربوط به حافظه

Alzheimers

اندازه فونت:

علی پروهان

احتمالاً همگی ما تاکنون بارها تجربه فراموشی اسامی افراد، آدرس­ها، اتفاقات و یا حتی مواردی پیش پا افتاده چون نام اشیا را داشته‌ایم. عموماً پس از چنین اتفاقی از ضعف حافظه، مشغله زیاد و فشار کاری و استرس گله می­کنیم و نگران گسترش این طیف اتفاقات در زندگی خود هستیم. متعاقباً هر چه سن افراد نیز بالاتر می­رود موارد برخورد با چنین موضوعی نیز بیش­تر می­شود. در چنین مواقعی خصوصاً در افراد با سنین بالاتر ترس و استرس از دست دادن حافظه و ابتلا به آلزایمر که به عنوان بیماری کلیشه­­ای کاهش حافظه شناخته می­شود بالاتر می­رود. مسئله مهمی که در این مورد وجود دارد این است که آیا هر فراموشی را می­توان مشکل جدی یا بیماری مربوط به حافظه نامید و آیا هر فراموشی به معنی آلزایمر است یا خیر؟ 

فراموشی چیست؟

فراموشی به طور کلی نوعی اختلال حافظه است که می­تواند به واسطه عواملی همچون آسیب­های مغزی و روانی، مصرف برخی داروها، ابتلا به برخی بیماری­ها همچون افسردگی یا سکته مغزی ایجاد ­شود. افراد مبتلا به فراموشی ممکن است به صورت پیش گستر (عدم ثبت اتفاقات در حافظه کوتاه‌مدت)، پس گستر (عدم یاددآوری خاطرات و اطلاعات گذشته) یا کلی گذرا (فرد برای مدت کوتاهی امکان ثبت اطلاعات در حافظه را ندارد) دچار این مشکل شوند. باید توجه داشت که فراموش کردن موارد روزمره برای هر فردی پیش خواهد آمد و با اختلال فراموشی متفاوت است.مصاحبه بالینی، سابقه خانوادگی، تست­های تشخیصی و آزمایشگاهی توسط متخصصین اعصاب و روان می­تواند ابتلای فرد به این بیماری را تأیید کند. 

فراموشی مرتبط با سن

با گذشت زمان و افزایش سن ممکن است افراد با مشکل فراموشی مواجه شوند که نشانگر زوال حافظه است. علل اصلی این نوع فراموشی را می­توان آسیب به قسمتی از مغز که خاطرات را شکل می­دهد، کاهش جریان نرمال خون به مغز در گذر زمان و از دست رفتن سلول­های پشتیبان مغزی طی سال­های زندگی یک انسان دانست.

بسته به این که بیماران با چه نوع فراموشی مواجه باشند و علت زمینه­ای این فراموشی چیست روش­های درمان مختلفی توسط پزشکان مورد استفاده قرار می­گیرد که عموماً این بیماری با رفع عامل زمینه­ای یا به صورت خودبه‌خودی با گذشت زمان درمان می­شود. بیماری فراموشی می­تواند در صورت ادامه‌دار شدن منجر به بیماری­های سنگین­تری در حوزه حافظه شود.

در ادامه به معرفی بیماری خواهیم پرداخت که افزون بر شیوع نسبتاً بالا به علت تشابه نسبی با سایر بیماری­های مربوط به حافظه متأسفانه شناخت درستی از آن در سطح جامعه وجود ندارد.

اختلال‌شناختی خفیف

ادامه این مطلب را در شماره آبان ماه مجله دانشمند بخوانید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین