حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

نگرش «سیلیکون‌ولی» به پزشکی دقیق

Screen Shot 2019 10 09 at 9.00.14 PM

اندازه فونت:

رضا بابایی

 هوش مصنوعی از زمانی که برای اولین بار در سال 1956 به عنوان یک رشته دانشگاهی معرفی شد، مسیری طولانی‌ای را طی کرده است. بیش از 60 سال پیش در کالج دارتموث، گروهی از محققان، توسط جان مک کارتی (دانشمند علوم کامپیوتر) سازمان یافت. این دانشمندان می‌خواستند با انجام تحقیقاتی، امکان توسعه ماشین‌هایی را برای حل مشکلاتی که انسان‌ها پیش از آن با هوش طبیعی خود حل می‌کردند، بررسی کنند. از هوش مصنوعی برای تشخیص مشکلات، توسعه داروها، شخصی‌سازی درمان و دستکاری ژنتیکی استفاده می‌شود و لازمه دستیابی به «پزشکی دقیق»، استفاده از فناوری روز در کنار افزایش سطح توانایی متخصصان است.

ماشین‌ها چطور تشخیص بیماری را یاد می‌گیرند؟

الگوریتم‌های یادگیری ماشین توانایی یادگیری شیوه مشاهده الگوها را، به همان روشی که پزشکان می‌بینند، دارند. یک تفاوت اساسی در شیوه تشخیص پزشکان و الگوریتم‌ها در این است که الگوریتم‌ها برای یادگیری به مثال‌های عینی زیادی (هزاران مورد) نیاز دارند. این نمونه‌ها باید به صورت منظم دیجیتالی شوند. بنابراین، استفاده از یادگیری ماشین به ویژه در بخش‌هایی که اطلاعات تشخیصی پزشک از قبل دیجیتالی شده، بسیار مفید است.

در حال حاضر ابزارهای زیادی به تشخیص بهتر و سریع‌تر پزشکان کمک می‌کنند.

  •  تشخیص سرطان ریه یا سکته مغزی بر اساس سی تی اسکن؛
  •  ارزیابی خطر مرگ ناگهانی قلب یا سایر بیماری‌های قلبی بر اساس الکتروکاردیوگرام و تصاویر MRI قلب؛
  •  طبقه‌بندی ضایعات پوستی در تصاویر پوستی؛
  • یافتن شاخص‌های رتینوپاتی دیابتی در تصاویر چشم؛

تا آنجا که داده‌های متعدد خوبی وجود داشته باشد، الگوریتم‌ها به همان اندازه‌ متخصصان، در تشخیص خوب هستند. تفاوت در این است که الگوریتم‌ها می‌تواند در کسری از ثانیه نتیجه‌گیری کند و می‌توان آن‌ را با قیمت پایین‌تر در سراسر جهان توسعه داد.

با استفاده از هوش مصنوعی، به زودی همه مردم، در همه جا می‌توانند با کیفیت یکسان و البته ارزان‌تر، از متخصصان تشخیص رادیولوژی بهره‌مند شوند.

جایگاه پزشکان در استفاده از هوش مصنوعی

بیماران مختلف به داروها و برنامه‌های درمانی پاسخ‌‌های متفاوتی می‌دهند. بنابراین پزشکی دقیق توانایی بالقوه‌ای برای افزایش طول عمر بیماران دارد. اما تشخیص این که چه عواملی باید در انتخاب درمان تأثیر بگذارد بسیار دشوار است.

کلینیک مایو از داده‌های ژنتیکی 800 بیمار در طی 10 سال برای تعیین اثربخشی داروهای مختلف به جهت کاهش علائم افسردگی استفاده کرده است. این مدل توانست به 85٪ دقت در مقایسه با دقت حدود 55٪ روان‌پزشکان دست یابد که یک موفقیت در پزشکی دقیق به شمار می‌رود. روان‌پزشکان معمولاً مجبورند برای یافتن مؤثرترین دارو از روش آزمایش و خطا استفاده کنند.

ادامه این مطلب را در شماره آبان ماه مجله دانشمند بخوانید.

 

از ساخت نیمه‌هادی تا توسعه هوش مصنوعی

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین