حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

میزخبر آبان ماه 99

اندازه فونت:

ملیحه شفیعی

 آزمایش تشخیص کرونا ویروس در پنج دقیقه

به گزارش مرکز پولیتزر، محققان با استفاده از فناوری ویرایش ژن موفق به کشف روشی شدند که می‌تواند در مدت ۵ دقیقه وجود ویروس کرونا را تشخیص دهد.

این آزمایش که با شناسایی توالی RNA -  تقریباً ۲۰ پایه RNA طولانی- که منحصر به SARS-CoV-2 است، نه تنها می‌تواند وجود ویروس را تشخیص دهد بلکه قادر است میزان ویروس در بیمار را نیز نشان دهد. این روش تشخیصی موسوم به CRISPR، در حال حاضر در مرحله تأیید اعتبار است.

 سرنخ‌هایی درباره ماده تاریک در کهکشان کوتوله قوس

کهکشان کوتوله قوس که مجموعه‌ای از ستارگان و در فاصله ۷۰ هزار سال نوری از ما قرار دارند توسط کهکشان راه شیری خرد و به صورت یک رشته کشیده شده در اطراف کهکشان راه شیری قرار دارد.

ترسیم نقشه کهکشان قدس به اندازه‌گیری توزیع جرم در کهکشان ما و ماده تاریک که گمان می‌رود تا ۹۰ درصد جرم کل را تشکیل می‌دهد کمک می‌کند.

 به دست آوردن این اطلاعات محدود در مورد هاله ماده تاریک راه شیری از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که به درک میزان ذرات سبک یا سنگین ماده تاریک و همچنین تکمیل مدل‌های تکامل شبکه کیهانی از بیگ بنگ تا امروز، کمک می‌کند.

تراکم جمعیت شهر‌ها مؤثر در ایجاد جهش ویروس کووید ۱۹

محققان در دانشگاه آکسفورد انگلستان، مدلی برای گسترشSARS-CoV-2 در جوامع با تراکم جمعیت مختلف ارائه کردند. نتایج این تحقیق به وسیله مقایسه آن با داده‌های مربوط به حرکات فردی و میزان عفونت در شهرهای پرجمعیت چین، مورد تأیید قرار گرفته است.

این مدل جهش‌های نسبتاً کوتاه و شدیدی را در ویروس کووید ۱۹، در شهرهای نسبتاً پرجمعیت که فاصله اجتماعی رعایت نمی‌شود، پیش‌بینی می‌کند.

این مدل همچنین شیوع کوتاه‌مدت را در شهرهایی با توزیع جمعیتی نسبتاً یکسان نسبت به شهرهای با جمعیت متراکم پیش‌بینی می‌کند.

 تحریک زبان درمان جدید برای  وزوز گوش

تحقیقات در دانشگاه مینه‌سوتا نشان می‌دهد ایجاد یک شوک به زبان می‌تواند مشکل صدای وزوز مداوم در گوش را کاهش دهد. پیش از این تحریک پوست در ناحیه گردن و گونه برای درمان و کاهش وزوز گوش مورد استفاده قرار می‌گرفت اما تحقیقات نشان می‌دهد ایجاد شوک در زبان درد درمان وزوز گوش تأثیر بیشتری دارد.

صدای وزوز گوش در اثر عوامل مختلف ایجاد می‌شود، یکی از توضیحات قابل قبول برای این مشکل، تلاش مغز برای جبران کاهش شنوایی است.

 مصرف نمک به جذب گلوکز توسط سلول‎ها کمک می‌کند

در ابتدا این تصور وجود داشت که گیرنده‌هایی به نام T1R، طعم‌های شیرین را شناسایی می‌کند اما تحقیقات کالج دندانپزشکی توکیو نشان می‌دهد، پروتئین انتقال‌دهنده سدیم - گلوکز که علاوه بر کلیه و معده در سلول‌های چشایی نیز وجود دارد، مسیری دیگر برای انتقال گلوکز به سلول‌هاست که از سدیم برای این کار استفاده می‌کند.

در واقع سه نوع سلول چشایی حساس به طعم شیرین وجود دارد که دو مورد از آن‌ها از مسیر T1R و SGLT1 استفاده می‌کنند که به تشخیص قندهای طبیعی از شیرین‌کننده‌های مصنوعی کمک می‌کند و نوع سومین سلول، از هر دو مسیر استفاده می‌کند که به بدن برای تشخیص غذاهای غنی از کالری کمک می‌کنند.

 پرنده عجیب

در زمان انجام شناسایی و برچسب‌گذاری پرندگان در منطقه Powdermill در رکتور، محققان متوجه پرنده‌ای شدند که سمت راست آن دارای پرهای صورتی و سیاه مخصوص گونه نر و سمت چپ آن پرهای زرد و قهوه‌ای نمونه ماده بود.

ژناندرومورف پدیده‌ای طبیعی در برخی از گونه‌های پرنده، حشرات و سخت‌پوستان است اما به نظر می‌رسد در این گونه پرنده، نتیجه بارور شدن تخمک به صورت همزمان توسط دو اسپرم است که منجر به تشکیل یک سلول با دو هسته و در نتیجه خلق پرنده‌ نیمه نر و نیمه ماده شده است. برخلاف هرمافرودیت‌ها که دارای اندام تناسلی از دو جنس هستند، ژناندرومورف‌‌ها در یک طرف بدن کاملاً نر و در طرف دیگر کاملاً ماده هستند.

این که این پرنده بیشتر رفتار نر مانند دارد یا ماده و همین طور توانایی تولید مثل باید مورد مطالعات بیشتر قرار گیرد.

باکتری‌های روده مادر، اختلالات ایمنی در کودکان را کاهش می‌دهد

ترکیب میکروب‌های روده در نوزادان سزارینی با میکروب‌های روده نوزادانی که به صورت طبیعی متولد می‌شوند متفاوت است که به عقیده دانشمندان این امر می‌تواند روی سلامتی آن‌ها در درازمدت تأثیرگذار باشد چرا که مطالعات مختلف نشان داده است کودکان سزارینی بیشتر در معرض ابتلا به اختلالات ایمنی هستند.

یک کار آزمایشی بالینی در دانشگاه هلسینکی وwageninge، نشان داد الگوی میکروب‌های روده نوزادان سزارینی در صورت تغذیه شدن با دوز مشخص و کنترل شده از مدفوع مادر، می‌تواند شباهت زیادی به الگوی میکروب روده نوزادان زایمان طبیعی پیدا کند.

محققان این مطلب را این‌گونه توجیه می‌کنند که به دلیل وجود مدفوع مادر در طی زایمان، احتمالاً مقدار کمی از مدفوع وارد دهان نوزاد و باعث انتقال میکروب‌های روده به بدن او می‌شود. اتفاقی که در زایمان سزارین وجود ندارد. در این کار تحقیقاتی در اولین نوبت شیردهی به هفت نوزاد سزارینی، دوز مشخصی از باکتری‌های مدفوع مادر خورانده شد.

بررسی‌های مدفوع نوزادان تحت آزمایش و مقایسه آن با نوزادان متولد شده به روش طبیعی و همین‌طور مدفوع نوزادان سزارینی که تحت آزمایش نبودند نشان داد بعد از مدت یک هفته میکروبیوت نوزادان مورد آزمایش به طور قابل‌توجهی شبیه متولدشدگان با روش طبیعی هستند.

اگر چه انجام این آزمایش هیچ نوع اثر منفی روی سلامتی نوزادان تحت آزمایش نشان نداد اما برای تأیید تأثیرات ایمنی و مزایای سلامتی این روش نیاز به مطالعات بیشتر و طولانی‌مدت وجود دارد.

 میدان الکترومغناطیسی گزینه جایگزین برای دارو‌های دیابتی

درمان دیابت اغلب از طریق قرص‌های روزانه و یا تزریق انسولین صورت می‌گیرد اما مطالعات یک محقق از دانشگاه آیووا نشان می‌دهد میدان الکترومغناطیسی می‌تواند روی موش‌های مبتلا به دیابت نوع۲ می‌تواند باعث افزایش حساسیت به انسولین و در نتیجه کاهش قند خون شود.

سلول‌های بیماران مبتلا به دیابت نوع۲، دارای سطح بالایی از مولکولی به نام سوپراکسید هستند که با مسائل عروقی و رتینوپاتی دیابتی مرتبط است.

به نظر می‌رسد مولکول‌ سوپراکسید که قادر به دریافت سیگنال‌های الکتریکی و مغناطیسی است، در سازگاری و بهبود قند خون تاثیر دارد چرا که با تخلیه کبد موش‌ها از این مولکول‌ها، تأثیر میدان الکترومغناطیسی را بر قند خون و مقاومت به انسولین را از بین برد.

البته این بررسی هنوز در مرحله مطالعه و تحقیقات آزمایشگاهی اما در صورت تأیید، می‌تواند درمان جدیدی برای بیماری دیابت باشد.

انتهای پیام/

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین