حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

مهاجران حکمرانی انسان ها در زمین چگونه شروع شد؟

paszamineh

اندازه فونت:

سعیده مقدم‌زاده

  اولین انسان نماها، حدود دو میلیون سال پیش قبل از ظهور انسان‌های خردمند (هومو ساپینس) در قاره آفریقا، ظهور کردند. قبلاً بسیاری از مردم‌شناسان هنوز نمی‌دانستند، که چگونه گروه‌های مختلف انسان در طول این بخش طولانی از ماقبل تاریخ با یکدیگر تعامل و جفت می‌شدند. به لطف تحقیقات جدید باستان‌شناسی، آن‌ها شروع به پر کردن برخی از جاهای خالی شجره‌نامه انسان کرده‌اند.

اکنون یافته‌های متعدد از دانشمندان و انسان باستان‌شناسان نشان می‌دهد که انسان‌های امروزی تنها گونه خاصی از چندین گونه‌ای بودند که زمانی در روی زمین زندگی می‌کردند و اکنون تنها انسان‌های خردمند باقی مانده‌اند. در این قسمت شما را با انسان‌های پیشا تاریخ که در قاره‌های مختلف زندگی کرده، رشد کرده و مهاجرت کرده‌اند، آشنا خواهیم کرد.

آفریقا، گهواره انسان

در سال 1960 میلادی، دانشمندان فسیل‌هایی یافتند که نشان می‌داد، 2 میلیون و چهارصدهزار سال پیش، انسان واره‌هایی در آفریقا زندگی می‌کردند که به آن‌ها انسان نماهای چابک می‌گفتند. فسیل‌های هومو هایبلیس‌ها آنقدر شبیه میمون‌ها بود که حتی دانشمندان از قرار دادن آن‌ها در رده انسان‌ها خودداری می‌کردند. هومو هابیلیس‌ها، سبک زندگی ماهرانه‌ای داشتند، اما کمتر روی دوپا راه می‌رفتند و کمتر از ابزارها استفاده می‌کردند. آن‌ها توانسته بودند نزدیک به یک میلیون سال در آفریقا دوام بیاورند و البته زندگی گروهی موفقی نیز داشتند.

 در حالی که هومو هابیلیس‌ها، در آفریقا در حال تکثیر و توسعه بودند، نوعی دیگر از انسان نماها نیز در جنوب و شرق آفریقا به وجود آمده بودند، که هومو رودولفنسیس‌ها، نام داشتند. صورت کشیده‌تر و البته صاف‌تر و همچنین مغز بزرگتر از ویژگی‌های انسان نماهای رودولفی بود. این که چرا در حدود 100 هزار سال این گونه انسان در آفریقا دوام آورده و منقرض شد، سؤالی است که هنوز دانشمندان پاسخی برای آن نیافته‌اند. هر چند معدود بودن فسیل‌های یافته شده از آن‌ها هم، عامل این بی‌اطلاعی است.

این دو گونه انسان نماها، در آفریقا زندگی کرده و تا پایان دوره حیات‌شان در آفریقا باقی ماندند. گونه دیگری از انسان نماها در آفریقا همزمان با دو گونه دیگر زندگی می‌کردند که به آن‌ها انسان‌های راست قامت یا «هومو ارکتوس» می‌نامند. با این تفاوت که آن‌ها مهاجرت را بلد بودند. این انسان نماها یک میلیون و هشتصدهزار سال زندگی کردند و توانستند تمدن‌شان را  از آفریقای جنوبی تا چین، اندونزی و بنگلادش کنونی توسعه دهند. انسان‌های راست قامت قدی بین 2/1 متر تا 8/1 متر داشتند و توانایی زندگی دسته جمعی و تفکر مبتنی بر عملکرد از ویژگی‌های اصلی آن‌ها بود. فسیل‌هایی از این انسان‌ها حتی در استرالیایی کنونی نیز یافته شده است که اتفاقاً نخستین فسیل‌های کشف شده از آن‌ها بود.

کم‌کم انسان نماهای بیشتری ظهور کردند، به طوری که آفریقا سرزمین انسان‌ها و انسان واره‌ها شد. گونه دیگری در آفریقا ظهور کرد که به آن‌ها هومو هایدلبرگ می‌گفتند. انسان نماهایی که نهایتاً قدشان به 175 و وزن‌شان در حدود 60 کیلوگرم بود. صورت صاف‌تر، با مغزهای بزرگتر از ویژگی‌های انسان نماهای هایدلبرگ بود. آن‌ها نخستین گونه‌هایی بودند که توانستند حیوانات بزرگ را شکار کنند. مهاجرت وسیع و گروهی در سراسر آفریقا و جنوب آسیا، زندگی در آب و هوای سرد و یکجانشینی منظم، از ویژگی‌هایی است که باستان‌شناسان در مطالعه بیش از یک قرن از فسیل‌های آنان به دست آورند. هایدلبرگ‌ها، 500 هزار سال در زمین زیستند. مطالعات نشان می‌داد که روند تکامل در حال شکل‌دهی انسانی است که قرار است تحولاتی اساسی در کره خاکی ایجاد کند و هایدلبرگ‌ها گواه این مدعی هستند.

آسیا، سکوی پرتاب انسان

ادامه این مطلب را در شماره آبان ماه مجله دانشمند بخوانید.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین