حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

معرفی مجله دانشمند در اجلاس بین المللی سلیاس،کشور فدراسیون روسیه

photo 2018 10 08 10 46 07

اندازه فونت:

روح الله مدبر*: هر ساله در اواخر ماه سپتامبر به همت آژانس فدرال جوانان روسیه در استان آستاراخان این کشور اجلاس بین المللی (  سلیاس SELIAS ) با شرکت بیش از چهارصد نفر از منتخبین جوانان کل  کشور روسیه و همچنین کشورهای حوزه دریای کاسپین و قفقاز برگزا ر می‌شود.

اجلاس بین المللی سلیاس امسال نیز با همین تعداد و در سه حوزه (رسانه، فعالیت‌های اجتماعی و کسب و کارهای نوین) برگزار گردید. اهمیت موضوع از آنجا است که نسل جدید در این برنامه‌ها ضمن آشنایی با یکدیگر به عنوان مدیران و سرمایه‌های کشورهایشان به تبادل تجارب فرهنگی و اجتماعی خود و تحکیم مناسبات و روابط بر مبنی (دیپلماسی نوین و خط دو) می‌پردازند. این نوع برنامه‌های بین المللی فرصتی بسیار ارزشمند در معرفی کشورها و شناساندن ظرفیت‌های مغفولی است که از عهده دیپلماسی خشک  و رسمی خارج است  و می‌توان در فضای غیر رسمی و در راستای کسب منافع ملی با سرعت بیشتر آنرا عملیاتی نمود.  در این اجلاس در کنار  جوانان، اساتید دانشگاه‌ها، مقامات کشوری و محلی روسیه نیز حضور داشتند و تجربیات خود را جهت تربیت و جانشین پروری نسل جدید در محیطی خارج از فضای رسمی اداری در اختیار آنان قرار می‌دادند.

photo 2018 10 08 10 46 00

 نکته ویژه این نشست انتخاب جوانان موثر و توانمند و به عبارتی شناسایی  و گلچین ظرفیت‌ها برای سرمایه گذاری بیشتر بر روی آنان بود. شایان ذکر است بر مبنای تفاهم نامه صورت گرفته در چهارمین اجلاس روسای جمهور کشورهای ساحلی دریای کاسپین که در سال ۱۳۹۳ در آستاراخان روسیه  برگزار گردید مقرر شد با محوریت این شهر هر ساله اجلاس  CASPIAN MEDIA به منظور ایجاد شبکه رسانه‌ای خبری واحد کشورهای منطقه کاسپین با محوریت و ماموریت  انتشار اخبار مثبت و صلح طلبانه صورت پذیرد که طی این چهار سال این همایش رسانه‌ای نیز به صورت مرتب در آستاراخان برگزار گردیده در این میان  مدیران برخی  شبکه‌های تلویزیونی  روسیه و برگزار کنندگان همایش رسانه‌های کاسپین هم از سخنرانان میهمان اجلاس سلیاس بودند که فرصت را غنیمت شمردم و در جانب جلساتی که داشتم  به معرفی مجله دانشمند برای آنان  نیز پرداختم. سابقه طولانی پنجاه و پنج سال انتشار و محوریت فعالیت علمی و تخصصی با زبان ساده و حفظ مخاطبان این مجله طی نیم قرن از نکات جذاب و مورد توجهی بود که روزنامه نگاران و مدیران رسانه‌ای روس به آن علاقه‌مند شدند و خواستار آشنایی بیشتر با این مجله ایرانی پر سابقه شدند. البته در جلسه‌ای که در دانشگاه ملی آستاراخان داشتم نیز در فرصتی به تشریح فعالیت علمی و برنامه تحریریه آن لاین در مجله دانشمند پرداختم و ابراز امیدواری شد که نویسندگان و روزنامه نگاران روس و خبرنگاران شبکه CASPIAN MEDIA هم بتوانند با زبان روسی به انتشار مقالات خود در مجله  دانشمند بپردازند که این امر در توسعه هر چه بیشتر مناسبات دو جانبه طرف روسی و ایرانی و محورهای گسترش شبکه رسانه‌ای ارتباطی کاسپین گامی مهم و ارزشمند است.

همانطور که می‌دانیم دریای کاسپین بزرگ‌ترین دریاچه جهان است که  در سایه تاريخ مشترک سیاسی، تجارب اجتماعي، فرهنگی و اقتصادی بسیاری ميان ملل ساکن در اين ناحيه به وجود آمده  و میراث دیرینه‌اي از نظر حيات مشترک انساني پديدار شده است. به عنوان مثال پیشینه فعالیت‌هاي تجاری، کشتی‌رانی و ماهیگیری در اين دریا به قرن سوم هجری باز می‌گردد. تجار روس، ایرانی، ارمنی و دیگر مردمان ساکن در اين منطقه طی قرون اجناس خويش را از طريق اين دريا مبادله مي‌کردند. بنادر گيلان، ديلم، باکو، دربند و آستاراخان نیز رونق بسیاری داشتند و این روابط اقتصادی برپایه  مناسبات فرهنگی ملل ساحلی کاسپین استوار بود.

 

photo 2018 10 08 10 46 13

نسل‌های بسیاری از مردمان اين ناحيه مانند روس‌ها و ایرانیان با ازدواج و پيوندهاي خانوادگي، روابط قومي را با يکدیگر گسترش مي‌بخشيدند. اين موضوع حتي امروزه در بین سالخوردگان شهرهاي شمالي کشور به چشم مي‌خورد. برخی از اين افراد به واسطه پدران خويش در نسل‌هاي گذشته نژاد و تبار روس و ایرانی دارند.

از نظر جغرافیایی کاسپین گرچه دریایی بسته است، اما شبکه راه‌هاي آبی آن از طریق رودهای واقع در فدراسیون روسيه، با دریای سیاه و بالتيک ارتباط دارد. رودهای بزرگی مانند اورال و ولگا به اين دريا مي‌ریزند.

همچنين اکتشاف و ارزیابی‌های حاصل از حفاری در مناطق کاسپین ذخیره انباشته نفت در اين دريا را تا 50 ميليارد بشکه برآورد مي‌کنند. بدین منظور تحکيم روابط سیاسی و اقتصادي ميان کشورهاي حاکم بر ساحل کاسپین براي استخراج منافع ارزشمند طبیعی در سایه توسعه فرهنگ حسن همجواری بسیار حياتي است. همين امر ضرورت ديپلماسی مؤثر همسایگان و ايجاد روابط صمیمانه کشورهای عضو را برای همکاری در زمینه‌های محیط زیستی و گسترش مبادلات بازرگانی حائز اهميت می‌سازد. ناگفته نماند که تقويت مناسبات اجتماعي  و فرهنگی رابطه مستقیمی با کسب منافع ملی تمام کشورهای ساحلی و توسعه صلح، ثبات، شکوفایی اقتصادی و ايجاد آینده همگانی بهتر دارد. و امیداوارم در این توسعه مناسبات ما نیز بتوانیم گام‌های مهمی برداریم به لطف پروردگار مهربان.

*دکتری تخصصی روابط بین الملل ، پژوهشگر دیپلماسی رسانه و صلح

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین