حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

فرگشت، آینده، انسان آینده بشریت و فرگشت چگونه خواهد بود؟

paszamineh2

اندازه فونت:

بابک عباس‌زاده

 اکنون که به گام آخر داستان تکامل رسیده‌ایم، باید به این نکته اشاره کنیم که با تمام تأییدات و نقدها، باید از نگاه علمی و بدون غرض‌ورزی به تکامل نگاه کرد. علم عرصه تعصب و ظاهرنگری نیست. چه کسانی که از روی تعصب برخی نظریات علمی را رد می‌کنند و چه کسانی که بدون هیچ مطالعه عمیقی هر نظریه و ادعایی را پذیرفته و به تمسخر دیگران می‌پردازند هر دو در یک طرف این جریان قرار دارند.

این که موضوعی در مقاله‌ای مطرح می‌شود، صرفاً بیان دیدگاه و نتایج مطالعات مختلف می‌باشد که نویسنده موظف به انتقال آن به خواننده می‌باشد. فرگشت و ژنتیک، هر دو نه حاصل خیال‌پردازی و نه افسانه‌پردازی است. سال‌های سال مطالعات مختلف صورت گرفته و این نتایج در عرض چند روز به دست نیامده‌اند. هر آن ممکن است نظریه‌ای هم رد شود و یا مستحکم‌تر گردد. وظیفه دوستداران علم این است که بی‌جهت به دفاع از یک نظریه یا مقابله با آن نپردازد و به مطالعه عمیق مشاهدات بپردازد.

فرگشت هنوز راه زیادی تا تکمیل شدن دارد و هر لحظه ممکن است نظریه‌ای به آن خدشه وارد کند، تنها کاری که دوستداران علم باید انجام دهند، احترام به یافته‌های جدید و البته مستدل است. با مطالعه دیدگاه‌ها، کتاب‌ها و مقالات مختلف متوجه می‌شویم که انتقادات وارد شده به فرگشت بیشتر زمینه اعتقادی دارند تا علمی. این موضوع چه در منابع داخلی بلکه در مطالب بین‌المللی نیز عرصه تقابل دو دیدگاه مختلف است که در ظاهر با هم اختلاف شدید دارند. اما باید تأکید کرد که فرگشت نه قانون است و نه چیز دیگر. فرگشت یک نظریه است که هر لحظه ممکن است متناسب با یافته‌های دانشمندان تغییر کند. با همه این اوصاف باید دید که آینده این نظریه چه می‌باشد و چه چیزی انتظار انسان را می‌کشد؟

پر واضح است که فرآیند تکامل انسان تمام نشده است. سؤال این است که  اگر بتوانیم 1 میلیون سال دیگر دوام بیاوریم، انسان چه شکلی خواهد بود؟ در پژوهشی که به «مطالعه قلب فرینگهام» معروف است، به این نتیجه رسیده‌اند که در چند صد هزار سال آینده زنان کوتاه قدتر و چاق‌تر خواهند بود. این مطالعه نشان می‌دهد که زنانی که قدشان کوتاه و وزن‌شان زیاد است، تمایل زیادی برای فرزندآوری دارند و معمولاً فرزندان سالمی دارند. اگر چنین روندی ادامه یابد، شاید 30 هزار سال دیگر نوادگان این زنان، کوتاه قامت و چاق‌تر شوند. توجه کنید که منظور از تفاوت در قد شاید نهایتاً 5 سانتی‌متر و تفاوت در وزن نهایتاً 10 کیلوگرم باشد. چرا که روند تکامل بسیار کندتر از آن است که فکرش را کنید.

مطالعات نشان می‌دهد که در 20 هزار سال گذشته مغز انسان‌ها کوچکتر شده است. پس می‌توان گفت که در آینده مغز انسان‌ها کوچکتر خواهد شد. البته به این معنی نیست که انسان خنگ‌تر خواهد شد، دانشمندان امیدوارند مغزهای کوچک انرژی کمتری مصرف کرده و بازدهی بیشتری داشته باشند. مطالعات انجام شده روی جمجمه انسان نشان می‌دهد که مغز انسان از 1500 سانتی‌متر مکعب به 1350 سانتی متر مکعب کاهش یافته، پس انسان‌های 100 هزار سال دیگر به شرط وجود، مغزهای کوچکی خواهند داشت.

پیشرفت علم پزشکی تأثیر بسیار زیادی در قدرت میکروب‌ها و ویروس‌ها گذاشته است. مطمئناً ویروس‌ها قوی‌تر و کشنده‌تر خواهد شد و زمانی می‌رسد که بدن انسان یا باید فکری برای تطبیق با شرایط پیدا کند یا مانند 98% گونه‌های دیگری که در روی زمین زندگی می‌کردند منقرض شود و تنها فسیلی از انسان باقی بماند.

فرگشت تا به حال کمک‌های زیادی به جامعه پزشکی کرده و با توجه به بررسی کدبندی‌های دی ان ای، حتی می‌توان امیدوار بود که در آینده دیگر بیماری‌های سلولی مانند سرطان دیگر وجود نداشته باشد. می‌تواند امیدوار بود که دیگر کودکان با مشکلات ذهنی و معلولیت‌های جسمی به دنیا نیایند. فرگشت به خودی خود، شاید تأثیری در این روندها نداشته باشد، اما دیدگاهی را خلق کرده است که به کمک آن دیدگاه می‌توان آینده بشریت را بسیار بهتر از اکنون رقم زد.

انتهای پیام/

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین