حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

فرازوفرودهایی که ادامه دارد حوزه فناوری در سالی که گذشت و سال پیش‌ رو

57601611

اندازه فونت:

آزاده ارشدی

دبیر تحریریه

 

سال 1398 خورشیدی تمام شد و وارد سال جدید شده‌ایم. سال پیش فرازونشیب‌های بسیاری در حوزه‌های مختلف اجتماعی، سیاسی و اقتصادی داشت. از سیل در ماه‌های آغازین سال گرفته تا زلزله و تشدید تحریم‌ها، سیل سیستان و بلوچستان و سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی و از دست دادن غم‌انگیز هم‌وطنانمان در این هواپیما و در آخر شیوع بیماری کرونا و مرگ تعداد بسیاری از مردم و قرنطینه خودخواسته و دورکاری در بعضی از شرکت و سازمان‌ها و ... که هرکدام از این اتفاقات بیش و کم بر اقتصاد کشور تاثیر داشت.

حوزه فناوری هم در سال گذشته فرازوفرودهای خود را داشت. ماجرای تحریم شرکت هواوی توسط ایالات‌متحده و شیوع بیماری کرونا باعث افول اقتصاد کشور چین شد که یکی از برترین اقتصادهای جهان را داد؛ این دو عامل علاوه بر اینکه بر کنگره جهانی موبایل MWC تاثیر گذاشت، بر کار همه شرکت‌ها از اپل گرفته تا هواوی و سامسونگ نیز اثر داشته و ده‌ها شرکت و کارخانه از جمله کارخانه سامسونگ در کره جنوبی به اجبار تعطیل شدند که البته خبر خوبی برای کل مردم جهان نبود.

در حوزه داخلی به گمان من گستردگی بحث رجیستری و کاهش واردات قاچاق و تغییر سمت‌وسوی بازار موبایل در سال قبل مهم‌ترین خبری بود که در این حوزه شنیده شد. کسادی بازار بسیاری از شرکت‌های حوزه موبایل و فناوری به‌دلیل تشدید تحریم‌ها و گرانی بازار ارز و افزایش سرسام‌آور قیمت‌های دستگاه‌های الکترونیکی تا جایی پیش رفت که قیمت موبایل 2 میلیون تومانی سال 97 به 20 میلیون تومان رسید! علاوه بر بحث تحریم‌ها، مشکل دیگری نیز در این حوزه و در چرخه توزیع کالا در بازار وجود دارد؛ بازاری که واردات آن به‌دلیل طرح رجیستری تا حدودی شفاف شد، اما این شفافیت تنها تا فروخته شدن به «دست ‌اول» باقی می‌ماند و پس از آن با مشکل روبه‌رو می‌شود.

از سوی دیگر خروج شرکت‌های معروف ال‌جی و سامسونگ از ایران هم جایی برای تامل داشت. هرچند که این دو شرکت حدودا دو سالی هست که در حوزه لوازم‌خانگی در ایران فعالیتی ندارند و سروصدایی که در زمستان گذشته مبنی بر خروج آن‌ها از ایران برپا شد فقط یک اعلان تبلیغاتی بود که بیش از پیش این قضیه را رسانه‌ای کرد.

به گمانم در سال جدید و در حوزه فناوری احتمال بهبود اوضاع جهان بسیار ضعیف است و شاید سالی با فرازونشیب‌های بیشتری در راه داشته باشیم، اما با این همه فرارسیدن بهار را به فال نیک می‌گیریم.

 سال نو مبارک و به امید سلامتی و بهروزی همه مردم این کره خاکی. 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین