حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

رویداد سای‌کام برگزار شد

photo 8

اندازه فونت:

تیم ترویج علم ساروس رویداد سای‌کام را با شعار «کاوشی در اکوسیستم ترویج علم ایران؛ دورخیزی به سوی قرن جدید» در روز جمعه 25 آبان ماه 97 در کارخانه نوآوری آزادی برگزار کرد.

به گزارش دانشمندآنلاین، هدف این رویداد گردهم آوردن گروه‌های ترویج علم و مروجان علم از سراسر کشور، شبکه‌سازی میان آن‌ها و آشنایی با اکوسیستم ترویج علم ایران بود.

دکتر زهرا اجاق، استادیار دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، نخستین سخنران این گردهمایی بود. ارائه دادن تعریفی از مروج و ارتباطگر علم، محور اصلی سخنرانی وی محسوب می‌شد. دکتر اجاق اظهار داشت: «هنگام ترویج علم نباید فکر کنیم که مردم چیزی نمی‌دانند. بلکه باید فکر کنیم که چرا مردم باید موضوعی خاص را بدانند.»

دکتر کیوان الستی جامعه‌شناس علم، پس از دکتر اجاق به رابطه علم و جامعه پرداخت: «در نگاه غالبی که به علم وجود دارد، کار علمی در فضایی کاملا بسته اتفاق می‌افتد که دانشمندان در آن حضور دارند. به عبارتی جامعه علمی یک فضای کاملا حفاظت شده است که مردم در آن دخالتی ندارند و به آن چیزی نمی‌افزایند.» وی در ادامه درباره تعامل مردم با جامعه علمی خاطرنشان کرد: «لازم است عموم مردم از اتفاق‌های درون جامعه علمی اطلاع داشته و در تصمیم‌گیری‌های اخلاقی و علمی آن دخیل باشند.»

دکتر یاسمن فرزان به دو موضوع کلیدی نقش زبان مادری و زنان در علم پرداخت. وی در سخنانش به شبکه‌هایی در سطح جهانی اشاره کرد که پیشرفت بانوان پژوهشگر را تسهیل می‌کنند.

 

photo 9

برنامه با سخنان روزنامه‌نگاران علمی چون محمدجواد ترابی و ستاره بنیادی ادامه یافت. آقای ترابی به مشکلات گروه‌های ترویج علم پرداخت و در این میان، عدم وجود هدف‌گذاری و چشم‌انداز مناسب را مهم‌ترین مشکل این گروه‌ها دانست. از سویی دیگر خانم بنیادی به عنوان پژوهشگر ارتباطات علم، کاستی‌های روزنامه‌نگاری علمی در ایران را مطرح نمود. وی معتقد بود که دانشمندان و مروجین علم موظفند راستا و سیاست‌گذاری‌های روزنامه‌نگاری علمی را تعریف کنند؛ نه سیاست‌مداران و نهادهای نظامی.

پنل‌های گفت‌وگو نیز بخشی دیگر از رویداد را تشکیل می‌دادند. پنل نخست به «مدیریت تیم‎‌های ترویج علم» پرداخت. اتابک آکسون، مدیر مسئول نشریه ساروس، مدیر این پنل بود و با پرسش‌های خود سایر اعضای پنل (مصطفی امام، سیدامیر سادات‌موسوی، مهدی صارمی‌فر) تلاش می‌کرد آن‌ها را به چالش بکشد. در نهایت بحث به «درآمدزایی» منتهی شد. مقوله‌ای که به نظر می‌رسد از شروط لازم برای پایداری یک گروه ترویج علم باشد.

دکتر حسین مدنی و کاوه یزدی‌فرد آخرین سخنرانی‌ها را به عهده داشتند. دکتر مدنی به تعریف «شهروندی علمی» پرداخت. پدیده‌ای که به گفته وی، حاصل فرآیندی شامل بالا رفتن سواد علمی و به وجود آمدن تفکر علمی در یک جامعه است. آقای یزدی‌فرد نیز موضوع شبکه‌سازی و اهمیت آن را مطرح کردند.

واپسین قسمت رویداد سای‌کام به پنلی با موضوع «آسیب‌شناسی ترویج علم ایران» اختصاص یافت. مهرسا لطانی، مدیر روابط عمومی تیم ساروس، مدیریت پنل را بر عهده داشت. سایر اعضا نیز از جمله افراد باتجربه و سمت‌داران در امر ترویج علم بودند: دکتر محمدرضا نوروزی، خانم بهاره صفوی و دکتر زرین زردار. در این پنل به موضوعاتی از جمله فردگرایی مروجان علم در ایران، اهمیت و تأثیر جوایز ترویج علم و نقش دولت‌ها در ترویج علم اشاره شد. مواردی که به نظر می‌رسد هریک تأثیر و به عبارت دیگر آسیب عمیقی در اکوسیستم ترویج علم کشورمان باشند.

اختتامیه سای‌کام به ایراد بیانیه‌ای مختص این رویداد گذشت.

 

photo 10

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین