حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

دنیای پیشرفت‌های کوانتومی مهم‌ترین پیشرفت‌های فیزیک در سالی که گذشت

57599065

اندازه فونت:

محمدحسین خلیلی

روزنامه نگار علم

 

در سالی که گذشت پیشرفت‌هایی زیادی در حوزه فیزیک انجام شد. شاید بعضی از آن‌ها به‌اندازه بقیه سروصدا نداشته‌اند. اگر از حوزه فضا و نجوم را از فیزیک فاکتور بگیریم، از پیشرفت‌های سال گذشته در این حوزه می‌توان به این موارد اشاره کرد.
محققین آزمایشگاه بزرگ سرن توانستند یک اندازه‌گیری مهم انجام دهند که منجر به کشف نقض تقارن مزدوج بار و پاریته برای مزون‌های افسون شد. اهمیت این کشف در این است که احتمالا فیزیک فراتر از مدل استاندارد ذرات خواهد رفت.

ساخت قوی‌ترین آهنربای پیوسته‌ی جهان با قدرتی معادل ۴۵ تسلا (۱۰ برابر قوی‌تر از یک دستگاه MRI بیمارستانی) اتفاق مهم دیگری بود که در سال گذشته اتفاق افتاد. نزدیک به دو دهه بود که رکورد ساخت چنین آهنربایی شکسته نشده بود.

خبر دیگر که کمتر موردتوجه قرار گرفت استفاده دانشمندان از اثر کازیمیر برای نگه‌داشتن یک براده بسیار کوچک از جنس طلا بود. اهمیت این کار در اندازه‌گیری دقیق نیروهای کوچک و شناخت دقیق‌تر از این اثر بود که می‌تواند به بهبود عملکرد دستگاه‌های میکرومکانیکی منجر شود.

یکی دیگر از اتفاقات جالب سالی که گذشت، استفاده از ضد ماده در آزمایش دوشکافی بود. احتمالا با آزمایش معروف دوشکافی یانگ آشنا هستید. دانشمندان این آزمایش را با پوزیترون‌ها که ضد ماده الکترون هستند انجام دادند تا متوجه شوند رفتار ضد ماده در این مورد شبیه ماده است یا نه. انجام این آزمایش احتمالا آغازی بر سلسله آزمایشی‌هایی برای فهم بهتر ویژگی‌های کوانتومی ماده و ضد ماده خواهد بود.

اما شاید یکی از مهم‌ترین و پرسرو‌صداترین خبرهای سال گذشته خبری بود از موفقیت گوگل در دستیابی به مفهوم برتری کوانتومی (Quantum Supremacy)، برتری کوانتومی به بیان ساده به رخدادی گفته می‌شود که در آن کامپیوتر کوانتومی توانایی شکست نمونه‌های سنتی را در فرایندی مشخص پیدا می‌کند. هرچند که هنوز راه زیادی برای رسیدن به کامپیوترهای کوانتومی در پیش است، اما سال گذشته یکی از نقاط تاریخی بود که در تاریخ کامپیوترهای کوانتومی به یاد می‌ماند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین