حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

خداحافظی با چهار و نیم جی!! ورود نسل پنجم ارتباطات به ایران، می­تواند تلنگری بزرگ به اکوسیستم فناوری کشور بزند.

5G3

اندازه فونت:

مجتبی اورعی غلامی

در تابستانی که گذشت جناب آقای آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، از اولین سایت 5Gکشور در خیابان کارگر شمالی تهران رونمایی کرد و نسل پنجم ارتباطات پس از کش و قوس­های فراوان بالاخره در کشور ما نیز پدیدار شد. در این مطلب به این موضوع می‌پردازیم که ما چه مسیری را طی کردیم تا به این مرحله رسیدیم و قرار است از الان چه راهی را پیش بگیریم و به کجا برسیم؟ آیا این فناوری چاره‌ساز است یا خود قرار است چالش جدیدی لقب بگیرد؟

 تلفن متحرک جیبی

از همان مرداد­ماه سال 1372 که روزنامه کیهان آگهی ثبت­نام سیم کارت تلفن همراه را چاپ کرد و موبایل­دار شدن متمولین تهرانی و کشیدن صف­های چند متری ثبت نام سیم کارت را نظاره کردیم، باید می­دانستیم که کشورمان وارد برهه­ جدید شده است. هر چند در ابتدا ورود این پدیده به ایران بیشتر به عنوان یک کالای لوکس در نظر گرفته ­می­شد اما با گسترش کاربردهای آن و گسترش نسل دوم ارتباطات که بزرگترین ماحصل آن راه‌اندازی سرویس ارسال پیامک (SMS) بود، دهه هشتاد را به سال­های شکوفایی و گسترش این فناوری در ایران بدل کرد. کم­کم سر و کله­ اپراتورهای جدیدتری در ایران پیدا شد که رقابت آن­­ها با یکدیگر برای به دست آوردن دل مشترک ایرانی پای نسل­های بعدی مثل 3G و 4G را نیز را به کشور باز کرد. هر چند این بازار رقابتی همیشه و همه حال با رضایت نسبی مردم همراه نبوده اما خواسته یا ناخواسته باید بپذیریم هر چقدر دیر همین رقابت بود که توسعه این فناوری اکنون ما را به 5G رسانده است. قبل از هر چیزی بیاید ببینیم دنیا چه مسیری را طی کرده است که به 5G رسیده‌ایم.

سرعتت رو بالا ببر!

خیلی نمی­خواهیم در خصوص جزئیات تغییر نسل‌های ارتباطی صحبت کنیم، اما به صورت خلاصه باید بدانیم که از همان سال 1979 که نسل اول در توکیو رونمایی شد تا سال 2009 که نسل چهارم در سوئد و نروژ راه­اندازی شد نسل به نسل شاهد افزایش فرکانس امواج ارسالی از 30 کیلوهرتز تا 8 گیگاهرتز و نیز افزایش پهنای باند از 2.4 کیلوبایت بر ثانیه به 1 گیگابایت برثانیه بوده­ایم. همچنین نسل به نسل پروتکل­های امنیتی نیز افزایش یافته و رمزنگاری­های پیشرفته­تری روی داده­های ارسالی اعمال می­شده است. اما این مسئله که یک نسل جدید معرفی شود. به همین سادگی نیست و هر پیشرفت و بهبودی در برقراری ارتباطات را نمی­توان به راحتی یک نسل جدید نام­گذاری کرد....

ادامه این مطلب را در شماره آبان ماه مجله دانشمند بخوانید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین