حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

جهان به عقب می‌چرخد

Tenet 1

اندازه فونت:

محمد سرابی

سفر در زمان در داستان‌های علمی تخیلی معمولاً تصادفی اتفاق می‌افتد و ممکن است نظم طبیعی جهان را به هم بریزد ولی اگر به دفعات رخ دهد و قابل کنترل باشد هم کم‌خطر نیست زیرا بنیان دنیای ما را عوض می‌کند. اتکای ما به ترتیب ثابت «گذشته حال آینده» و تغییر ناپذیر بودن آن باعث می‌شود که بتوانیم درک دقیقی از زمان داشته باشیم. در دنیای خیال، اگر فناوری پیشرفته یا وقایع طبیعی بتوانند در این روند اختلالی ایجاد کنند باید مراقب تخریب جهان خود باشیم.

-------------------------

نجار‌ها

دو برادر نجار‌کار می‌خواهند ساختمانی بسیار قدیمی را بازسازی کنند. همه چیز فرسوده است و تنها چیزی که درست کار می‌کند یک دستگاه فشارسنج مکانیکی است که روی دیوار زیرزمین نصب شده است. زمانی که یکی از برادر‌ها برای وصل کردن فیوز برق قدیمی از پله‌ها پایین می‌رود باران گرفته و ابر‌ها صاعقه می‌زنند. در یک لحظه طوفانی «سم» صدای سوت بلندی می‌شنود و عقربه فشارسنج را می‌بیند که به سرعت تکان می‌خورد. موقعی که چشم باز می‌کند خود را در یک قرن قبل میابد. دورانی که رفت وآمد در شهر کوچک آن‌ها با خودرو‌های اولیه و درشکه انجام می‌شود. او خود را به عنوان یک غریبه به ساکنان معرفی کند و پی می‌برد که نوعی طوفان خاص که باعث کاهش لحظه‌ای فشار می‌شود او را به گذشته منتقل کرده‌ است. سم به عنوان یک نجار ناشناس مشغول کار می‌شود تا طوفان بعدی رخ دهد و بتواند به سال 2019 برگردد اما در این میان با ساکنان قدیمی شهر آشنا می‌شود و تلاش می‌کند ارتباطی میان این دو زمان برقرار کند.

این موضوع قسمت اول سریال داستان‌های شگفت‌انگیز به نام «زیرزمین» است. در اواخر قرن بیستم سریال‌های علمی تخیلی متعددی از شبکه‌های تلویزیونی آمریکایی به نمایش در می‌آمدند. داستان‌های شگفت‌انگیز یکی از همین سریال‌ها بود که در سال 1980 از تلویزیون پخش شد. خالق این مجموعه «استیون اسپیلبرگ» بود که در همان سال‌ها فیلم مشهور «ای تی موجود فرازمینی» را ساخت. البته هر قسمت از سریال کارگردان و بازیگران جداگانه‌‌ای داشت اما مجموع دو فصل آن را می‌توان در گروه‌های علمی – تخیلی و فانتزی قرار داد. در سال 2020 این سریال با همان نام و تیتراژی که با موسیقی جان ویلیامز یادآور آن دوران است ادامه پیدا کرد. تاکنون یک فصل از سری جدید داستان‌های شگفت‌انگیز ساخته شده است و البته اتفاقات آن در دوران معاصر رخ می‌دهد.

در قسمت سوم این سریال پدربزرگ پیری را می‌بینم که به دلیل آسیب‌دیدگی زانو قادر به کار همیشگی در کارگاه نجاری نیست و برای درمان پیش خانواده پسرش می‌رود. او نوه‌ای دارد که به فیلم‌های ابرقهرمانی و شخصیت بتمن علاقه دارد اما نمی‌داند که پدربزرگ او هم شصت سال قبل هوادار شخصیت‌ها ابرقهرمانی زمان خود و مجله‌های کمیک بود. پدربزرگ یک بسته پستی دریافت می‌کند که در آن کپی انگشتر یکی از شخصیت‌های داستانی قدیمی قرار دارد. او با به دست کردن آن حس می‌کند که نه‌تنها نیروی جوانی خود را بازیافته بلکه نیرومندتر از قبل شده و می‌تواند الوار‌های سنگین را بلند کند.

قسمت پنجم این سریال به موضوعی اختصاص دارد که آن را در میان شایعات و پدیده‌های شبه علمی دیده‌ایم. هواپیمای خلبان جوان جنگ جهانی دوم که برای مأموریتی در سال 1941 به برمه فرستاده شده است، در شهر مادری خود در آمریکا سقوط می‌کند. این مسافر زمان تلاش می‌کند اثبات کند که چه کسی است اما اهالی حرف او را باور نمی‌کنند. او که از دیدن خودرو‌ها و هواپیما‌های جدید و همین‌طور تلفن‌های همراه متعجب شده است تلاش می‌کند خود را به خانه‌اش برساند اما مشخص می‌شود یک گروه دانشمند دولتی و مأموران مسلح همراه آن‌ها از پدیده رخ ‌داده و شیوه تأثیر آن کاملاً باخبر هستند.

عبارت Amazing Stories از نام اولین مجله علمی تخیلی گرفته شده که در سال 1926 به سردبیری Hugo Gernsback منتشر شد.

 

 Amazing Stories 2020

کارگردانان مختلف

فصل اول

5 قسمت یک ساعته

 

--------------------------------

دستگاه وارونه‌ساز

 

مأمور آمریکایی باید شخصی را از میان انبوه مردمی که در ساختمان تئاتر شهر کیف به گروگان گرفته‌ شده‌اند، نجات دهد. پلیس برای مبارزه با گروه مسلحی که به سالن نمایش حمله کرده‌اند گاز بیهوش کننده را وارد سالن می‌‌کند اما درست در میان تکاپوی دو طرف یک گروه کوچک که لباس نیروی ویژه پلیس را به تن کرده‌ و نشان‌های آن‌ها را روی لباس زده‌اند باید مأموریت مخصوص به خود را انجام دهند. مأمور کوچک اندام سیاه‌پوست در جریان این عملیات به دست مزدوران روسی اسیر و شکنجه می‌شود اما در یک لحظه می‌تواند کپسول سیانور همکارش را ببلعد و برای افشا نکردن اسرار امنیتی خودکشی می‌کند.

او مدتی بعد به هوش می‌آید و می‌فهمد نه تنها نمرده است بلکه به پاداش این وفاداری وارد بخشی مخفی از سرویس جاسوسی شده است که مأموریتی بسیار بزرگتر و مهمتر برای پیشگیری از جنگ جهانی سوم دارند. آن چنان که برای توصیف ابعاد آن می‌گویند از جنگ اتمی خطرناک‌‌تر است.

سکانس شروع فیلم «تنت» از ماجرا گروگانگیری تئاتر مسکو در سال 2002 الهام گرفته شده است. در این حادثه شورشیان چچن نزدیک 850 نفر را در یک سالن نمایش گروگان گرفتند و در پایان با حمله نیرو‌های ویژه و کشته شدن حدود 170 نفر، بحران خاتمه پیدا کرد. «کریستوفر نولان» کارگردان خلاق این فیلم با آثار مانند تلقین و بین ستاره‌ای در ژانر علمی تخیلی شناخته می‌شود. هر دو این فیلم‌ها داستانی درباره عبور از ابعاد مختلف شناخت جهان دارند و راهی به دنیای درون ذهن انسان یا جهان فراتر از ستاره‌های کهکشان باز می‌کنند. تنت نیز چنین هدفی دارد و در آن سخن از وارونگی جهان و زمان است.

مأمور بدون نام به یک نیروگاه بادی که روی دریا شناور است، فرستاده می‌شود و درون دکل یکی از ژنراتور‌ها اقامت می‌کند. مدتی بعد او را با موضوع مأموریت جدید آشنا می‌کنند. دیواری بتنی که با تفنگ خالی به آن شلیک می‌کنند. گلوله‌های درون سیمان از آن خارج می‌شوند و به فشنگ درون لوله تفنگ می‌چسبند. این تنها قسمتی از اشیا مرموزی است که در جهان ما پدیدار شده‌اند. گروهی از انسان‌ها حال و آینده در تخریب جهان با استفاده از ابزاری هستند که می‌تواند وقایع را وارونه و از این راه جهان را نابود کند. در ادامه پای یک زن تاجر اسلحه هندی و یک سرمایه‌دار روس هم به میان می‌آید و در بخش‌هایی از فیلم سخن از الگوریتم، آنتروپی (بی‌نظمی) و همین‌طور تناقض پدربزرگ است. گویا انسان‌های آینده که توانسته‌اند بر جهان گذشته خود (جهان اکنون) ما حمله کنند با مشکل تناقض پدربزرگ روبه‌رو نیستند و با برهم زدن اتفاقات دنیای امروز آسیب نمی‌بینند. جالب این که ما نیز می‌توانیم در این روند دخالت کنیم اما این کار تنها با استفاده از دستگاه‌‌های صنعتی و همین‌طور ماسک اکسیژن ممکن است. حتی انسان‌ها می‌توانند نسخ‌های دیگر خود که به شکلی موازی و معکوس فعال شده‌اند را ببینند و شاهد صحنه‌های باشند که یک خودرو تصادفی می‌غلتد و سالم روی چهارچرخ خود قرار می‌گیرد.

اکران جهانی فیلم تنت که می‌توان آن را انگاشته، عقیده یا اصول معنا کرد، به دلیل بیماری کرونا به تأخیر افتاد و به داستان پیچیده آن هم نقد‌هایی شد اما این اثر نیز مانند دیگر فیلم‌ها نولان ایده کمیابی درباره درک ما از جهان پیرامون و توانایی تأثیرگذاری بر آن را بیان می‌کند. کلمه Tenet از یک طلسم قدیمی به نام مربع ساتور- روتاس (Sator Square)  گرفته شده که در چند بنای باستانی اروپایی دیده می‌شود و تاکنون رمزگشایی نشده است.

 

Tenet   2020

کارگردان: Christopher Nolan

محصول: آمریکا

2 ساعت و 30 دقیقه

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین