حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

جعلی برآمده از یک جهل خطرات هوش مصنوعی

اندازه فونت:

نویسنده: مجتبی اورعی غلامی

چرا این روزها «DeepFake» به‌ عنوان خطرناک‌ترین تهدید هوش مصنوعی شناخته می‌شود؟

بشریت هر پیشرفتی می­کند، همان میزان که به بهبود و تسهیل زندگی خود کمک می­کند به همان میزان یا شاید هم بیشتر برای خود، خطر و مصیبت می­آفریند. 23 سال پیش که جان وو (John Woo) در اثر ستایش‌شده‌ «تغییر چهره» (FaceOff) برای اولین بار به ‌صورت بصری نشان داد که زندگی یک شخص با چهره­ای غیر متعلق به خود او، چه چالش­های عجیبی می­تواند به وجود آورد، کمتر کسی فکر می­کرد روزی برسد که ابتدایی­ترین و ساده­ترین شکل استفاده از این مفهوم، بشریت را به سمت تهدید و خطری بزرگ سوق ­دهد.

تهدیدی جدید

تصور کنید شما روی یک ویدیو خبری کلیک می‌کنید و رئیس‌جمهور ایالات‌متحده را در یک کنفرانس مطبوعاتی با رئیس‌جمهور کشوری دیگر می‌بینید. گفتگو و کنفرانس خبری واقعی است، شما این کلیپ را با یک دوست به اشتراک می­گذارید و او نیز همین کار را می­کند. به‌ زودی، این ویدیو همین­طور دست ‌به ‌دست شده و همه می­بینند. بعداً می‌فهمید که سر رئیس‌جمهور ایالات‌متحده روی بدن شخص دیگری قرار گرفته است و هیچ‌ یک از چیزهایی که دیده­اید واقعی نبوده است.

محققان دانشگاه کالج لندن، یک رده­بندی جدید از تهدیدات هوش مصنوعی منتشر کرده‌اند؛ آن­ها ابتدا فهرستی از 20 روشی که امکان دارد مجرمان به ‌وسیله‌ هوش مصنوعی به جرم و جنایت بپردازند را تهیه کرده و سپس از 31 کارشناس خواستند تا آن‌ها را با توجه به میزان بالقوه بودن رتبه‌بندی کنند. بدین ترتیب DeepFake به ‌عنوان خطرناک‌ترین روش فعالیت مجرمانه هوش مصنوعی معرفی شد.

ادامه این مطلب را در شماره مهرماه مجله دانشمند بخوانید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین