حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

استارت‌آپ هلیکس اولین استارت‌آپ تخصصی جامع برای شنوایی‌شناسان، ناشنوایان و کم‌شنوایان

9

اندازه فونت:

حمید اصغری

 دنیای آدم‌های شنوا، ناشنوایی را به حدی غریب می‌داند که تصوری برای آن قائل نیست، اما در دنیای آدم‌های ناشنوا، ناشنوایی نه یک اختلال بلکه تنها یک تفاوت زیست‌شناختی و حتی فرهنگی است. چند روزی از روز جهانی ناشنوایان می‌گذرد و دنیا با این نام‌گذاری تصمیم گرفته است تا با رویکرد متفاوتی مشکلات ناشنوایان را دنبال کند. در کشور ما نیز از میان انبوهی از خدمت‌گذاران به ناشنوایان، گروهی جوان، پرشور و با انگیزه در تلاش‌اند تا تمام امکانات مورد نیاز شنوایی‌شناسان، ناشنوایان و کم‌شنوایان را تأمین کنند.

روشن شدن چراغ هلیکس

گروه استارت‌آپی هلیکس اولین استارت‌آپ تخصصی جامع در حوزه شنوایی‌شناسی، ناشنوایان و کم‌شنوایان است که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تهران فعالیت می‌کند. گروهی جوان و دانشمند که آینده روشنی در پیش رو خواهد داشت. سعیدرضا بابایی مدیر استارت‌آپ هلیکس یک اُدیولوژیست یا شنوایی‌شناس از دانشگاه علوم پزشکی تهران است که اخیراً نیز به عنوان دانشجوی استعداد درخشان و برتر علمی-فرهنگی گروه شنوایی‌شناسی این دانشگاه برگزیده شده است.

آقای بابایی معتقد است نیاز در هر جامعه‌ای جرقه تأسیس استارت‌آپ و مجموعه‌های نوپا را ایجاد می‌کند، او در مورد تأسیس استارت‌آپ هلیکس می‌گوید: «مشکلات آموزشی و بحث تجهیزات گران قیمتی که در حوزه شنوایی‌شناسی، ناشنوایان و کم‌شنوایان وجود دارد، ایده تأسیس این استارت‌آپ را در سه بخش آموزش، تجهیزات و توان بخشی ایجاد کرد. استارت‌آپ هلیکس از آبان ماه سال 1398 ابتدا با هدف توانمندسازی جامعه علمیِ شنوایی‌شناسی کشور، فعالیت خودش را در زمینه آموزشی و برگزاری وبینارهای تخصصی آغاز کرده است». آقای بابایی معتقد است استارت‌آپ‌های معادل آن‌ها در خارج از کشور وجود دارد، اما چیزی که استارت‌آپ آن‌ها را به عنوان یک استارت‌آپ نو و بدون همتا معرفی می‌کند، جامع‌نگری مجموعه آن‌هاست که در سه حیطه آموزش، تجهیزات و توان‌بخشی توأمان فعالیت می‌کند و از این لحاظ چه در دنیا و چه در ایران منحصر به فرد است. ایشان در معرفی کشورهای فناور در حوزه شنوایی‌شناسی به ایالات متحده، انگلستان و استرالیا به عنوان مهدهای شنوایی‌شناسی اشاره می‌کند که در ساخت اپلیکیشن‌های آموزشی و تجهیزات تخصصی سرآمد هستند.

آقای بابایی در شرح تبدیل استارت‌آپ به یک شرکت دانش‌بنیان می‌گوید: «ما از همان روز اول تأسیس استارت‌آپ فعالیت‌های آموزشی خود را شروع کردیم و مفتخر هستیم که در این 10 ماه گذشته توانستیم نزدیک به 1000 متخصص شنوایی‌شناس و تعادل را از لحاظ توانمندسازی علمی زیر پوشش خودمان قرار دهیم. در بحث تجهیزات و توان‌بخشی نیز مراحل ثبت ایده را پشت سر گذاشته‌ایم و در فرآیند ساخت محصول هستیم و در تلاش هستیم تا استارت‌آپ‌مان را با تولید اولین محصول‌مان به ثبت شرکت برسانیم».

چرخ دنده‌ها

هر گروه، مجموعه‌ای از افراد با انگیزه است که دست در دست هم برای یک هدف در تلاش‌اند. آقای بابایی اعضای یک استارت‌آپ را به یک مجموعه چرخ دنده تشبیه می‌کند که همگی باید با یکدیگر منظم عمل کنند و اگر در این مجموعه یک چرخ دنده به درستی کار نکند باعث مختل شدن کل مجموعه می‌شود. او می‌گوید: «من برای انتخاب اعضای استارت‌آپ حساسیت بالایی داشتم و خدا را شکر می‌کنم که دوستانی که در این مجموعه همراه هستند همگی از دانشجویان خلاق، با استعداد و برتر رشته شنوایی‌شناسی هستند».

کاری که استارت‌آپ هلیکس انجام می‌دهد

ادامه این مطلب را در شماره آبان ماه مجله دانشمند بخوانید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین