حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

از رویا و خواب های انسانی تا سیارک‌های بدوی منظومه شمسی مرور مقالات علمی برتر برخی از مشهورترین مجلات دنیا در ماهی که گذشت

اندازه فونت:

بابک عباس زاده

مجله نیچر- Nature

اَبَررسانایی یک پدیده در فلزات با رسانای کامل است که در آن مقاومت الکتریکی ماده دقیقاً روی عدد صفر قرار می‌گیرد. این پدیده در اکثر فلزات، زمانی که دمای آن را بسیار پایین می‌برند، رخ می‌دهد، اما به علت وجود ناخالصی در فلزات ممکن است شدت آن کم یا زیاد شود. تنها تفاوت فلزات با رسانای کامل و فلزات با حالت ابررسانایی، در پدیده دیامغناطیسی ابر رساناها می‌باشد. در این وضعیت، ماده میدان مغناطیسی اطراف خود را طرد می‌کند. طرح روی جلد شماره آبان ماه مجله نیچر، با عنوان «دما را بالا ببر» به یافته‌های جدید پژوهشگران درباره این پدیده می‌پردازد. همان‌طور که گفته شد دهه‌ها تصور بر این بود که این پدیده تنها محدود به زمانی است که دمای فلزات نزدیک به صفر مطلق باشد. اما در اواخر قرن بیستم میلادی پژوهشگران دریافتنند که در دمای بالاتر نیز می‌توان این پدیده را مشاهده نمود. در شماره این هفته، مقاله‌ای در زمینه مطالعه رانگا دیاس و همکارانش نوشته شده است. محققان یک سیستم هیدرید گوگرد کربنی تبدیل شده به روش فتوشیمیایی ایجاد کردند که ابررسانایی را در حدود 15 درجه سانتیگراد نشان می‌دهد. با وجود این ، این پدیده هنوز هم نیاز به فشارهای بالا حداقل 270 گیگاپاسکال دارد، اما تیم معتقد است که تنظیم شیمیایی سیستم اجازه می‌دهد تا ابررسانایی در فشارهای پایین‌تر نیز حاصل شود.

مجله نیوساینتیست-  New Scientist

شیرین زبانی‌های نویسنده مجله نیوساینتیست، با همان سبک نوشتاری همیشگی‌اش باز هم ادامه دارد. موضوع جلد این شماره نیوساینتیست، با موضوع هیجان‌انگیز رؤیاها و خواب‌های انسان، به توصیف آنچه خیالات و تصورات بشر می‌پردازد. نویسنده خود را در مقام یک بیگانه فضایی تصور کرده است که با ورود به زمین متوجه رفتار عجیب انسان‌ها می‌شود، زمانی که انسان‌ها بیشتر اوقات خود را درگیر مسائلی می‌کنند که غالباً واقعی هم نیستند. مسائلی مانند داستان‌ فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی، یا بازی‌های ویدیویی، داستان کتاب‌ها و رمان‌ها. اما تعجب بیگانگان زمانی بیشتر می‌شود که متوجه می‌شوند ما انسان‌ها خواب هم می‌بینیم و گاهی آنقدر به آن‌ها اهمیت می‌دهیم که باعث شکل‌گیری شخصیت تکاملی ما انسان‌ها نیز می‌شود. خواب دیدن ما انسان‌ها، نه تنها برای بیگانگان جالب و هیجان‌انگیز است که برای دانشمندان نیز بسیار جالب می‌باشد. از این رو، مطالعات زیادی در حوزه رؤیاپردازی و خواب دیدن انسان‌ها صورت گرفته می‌شود. نویسنده سپس خودش را معرفی کرده و می‌نویسد که یک متخصص مغز و اعصاب می‌باشد و سال‌های بسیار زیادی است که در این زمینه مطالعه کرده، او متوجه شده است که خواب در واقع یک عملکرد تکاملی در مغز است برای آماده ساختن بدن جهت مقابله با اتفاقات واقعی در زمان بیداری و درباره این‌که چگونه به این یافته‌ها دست پیدا کرده، صحبت شده است.

مجله ساینس-  Science

در شماره آبان ماه مجله ساینس، به مأموریتی که اخیراً توسط ایالات متحده روی سیارک کربنی شماره 101955 اشاره می‌کند. در این مقاله به موضوع پیدایش منظومه شمسی و اهمیت اطلاع از آن پرداخته شده است. با بررسی سیارک‌های کربنی که بدوی‌ترین ساختارهای منظومه می‌باشند، می‌توانند اطلاعات دقیقی از منظومه خورشیدی و نحوه تشکیل آن به دست آورد که این مهم جز با مطالعه آزمایشگاهی روی نمونه خاک این سیارک‌ها حاصل نمی‌شود. مأموریت اوسیریس-رکس، با هدف جمع‌آوری و برداشت نمونه از سطح سیارک کربنی 101955 و انتقال آن به زمین جهت انجام مطالعات روی ساختار آن صورت گرفته است که مرحله برداشت نمونه با موفقیت در مهر ماه همین سال از روی سیارک انجام گرفته، حال باید منتظر باشیم تا فضاپیمای اوسیریس- رکس محموله ارزشمند خود را در شهریور 1402 به زمین رسانده و رازهای سر به مهر سامانه خورشیدی را برای انسان بگشاید.

مجله ساینتیست- The Scientist

 «مرگ در ساحل» عنوان مجله ساینتیست در آبان ماه امسال بود. مدتی است که این مجله با محوریت محیط زیست و عواقب رفتار وحشتناک انسان با سیاره زمین مقالات متنوع و متعددی را به چاپ می‌رساند. متأسفانه طی دو سال گذشته اجساد پستانداران غول پیکر دریایی در سواحل اقیانوس آرام رکوردی بی‌سابقه را ثبت کرده‌اند. دانشمندان تصور می‌کنند که علت این مرگ و میرها، بالا رفتن دما و ذوب شدن یخ‌های دریاها هستند. تنها در سال گذشته میلادی در مسیر مهاجرت‌شان بین آلاسکا و باجا، 215 جسد نهنگ‌های خاکستری در سواحل آمریکای شمالی یافته شده است و امسال نیز با رقم کم سابقه 165 مورد تا به این لحظه روبه‌رو هستیم. در این مقاله مطالعات محققان دانشمندان دانشگاه واشنگتن و پژوهشگرانی از مکزیک و کانادا، به منظور جلوگیری از این تراژدی‌های تلخ را مورد بررسی قرار داده است. محققان کلیدواژه این کشتار دسته جمعی را در تغییرات آب و هوایی زمین می‌دانند و امیدوارند با تغییر شرایط زندگی این غول‌های دوست‌داشتنی، اتفاقات تلخ این چنینی را متوقف نمایند.

انتهای پیام/

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین