حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

«دانشمند»، دانشمند ماند

اندازه فونت:

 دکتر عیسی صفوی

مجله دانشمند یک «برند ملی» است. نام دانشمند برای مجله دانشمند، زیبنده است. این مجله در تمام این سال‌ها، رسالت دانشمندی خود را انجام داده است. انجام این رسالت، در تمام این دوران، کاری ماندگار و ستودنی بوده است. مجله دانشمند، با تعهد به رسالت ذاتی و جامعه هدف خود، دوستداران خود را راضی نگه داشته است. این رضایت و پیگیری، پاسخ به تعهد این مجله وزین بوده است. این مجله هیچ وقت کیفیت را فدای کمیت و سطحی نگری نکرد. دانشمند، با «شبه علم» مقابله کرد. دقیقاً نکته مقابل مجلات و سایت‌های رایج . عدم ترویج شبه علم، بالاترین خدمت در راستای دفاع از علم و دانش بود. دانشمند با علم تجارت نکرد، بلکه علم را با زبان علم «تعمیم» داد. «تعمیم علم و ساده‌سازی علم» دو رکن اساسی در خدمت به روشنگری و تعالی علمی جامعه است. این دو رسالت را مجله دانشمند، در ترازی بالا انجام داد. زبان دانشمند در تعمیم علم، زبانی گویا و رسا بود. از آنجا رسا و گویا، که عموم شهروندان قادر به ارتباط با مطالب مجله می‌باشند. «ساده‌سازی علم» خود ترکیبی از «هنر و علم» است. این ترکیب دوگانه سال‌ها رسالت مجله دانشمند است. تمام کسانی که با این مجله همکاری کرده‌اند و می‌کنند، از جنس دانشمند هستند. این افراد با تعهد به رسالت این مجله وزین، علم را در نهایت «هنرمندی» به دوستداران علم انتقال می‌دهند. این فرآیند در نهایت به «نشر دانش» منجر می‌شود.

نکته قابل توجه دیگر در ارتباط با این مجله وزین، «پایداری در نشر» مستمر است. این پایداری در مقاطع مختلف نشان از عزم و اراده متولیان مجله و حسن استقبال خوانندگان بوده است. برای حفظ این پایداری باید هم استانداردهای مجله را مد نظر داشت و هم سلایق خوانندگان مجله را رعایت کرد. رعایت این دو دسته استاندارد، به راحتی ممکن نمی باشد؛ حسن مدیریت، خروجی چنین وضعیتی پایداری را به همراه داشته است.

نکته دیگر در ارتباط با مجله دانشمند، عدم وابستگی به نهادهای دولتی و نیمه دولتی است. این عدم وابستگی، فرصتی اساسی به متولیان مجله داده است تا فارغ از تأثیرات دولتی و شبه دولتی، بتواند به رسالت اصلی خود یعنی نشر دانش بپردازد. در صورتی که نشر دانش با انحراف و سوءگیری همراه باشد، بیش از آنکه به کارکردی کردن دانش منجر شود به «ابزاری» جهت اعمال سیاست‌های علمی جهت حاکمیت منجرخواهد شد. البته باید گفت اگر سیاست‌های علمی حاکمیت و حکمران، مطلوب جامعه باشد، مجلاتی مانند دانشمند بیشترین نقش را در عمومی کردن، ساده‌سازی و مردمی کردن آن سیاست‌ها بر عهده دارند. این رسالت را مجله دانشمند در این سال‌ها به نحو احسن بر عهده داشته است و در انجام آن کوشا و مستدام بوده است.

از جمله نکات قابل توجه دیگر «نویسندگان و همکاران علمی» مجله می‌باشد. مجله با تعهد به رسالت علمی خود، همواره از حضور افراد غیرعلمی در اشکال مختلف جلوگیری کرده است. دراین راستا اولویت مجله، اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و افراد علمی با رزومه‌های تأیید شده و مشخص می‌باشند. این گزینش به گونه‌ای بوده است که به شکل شفاف می‌تواند رزومه نویسندگان را ارزیابی و بررسی کرد. تا حد امکان «نویسندگان انتخابی»، «گزینشی» و «سفارشی» در این مجله وزین قلم نزده‌اند. اگر انتخاب، گزینش و سفارشی بوده است، در راستای اهداف مجله و انتخاب خوانندگان بوده است. با بررسی سابقه همکاران علمی در این سال‌ها، شاهد یک خط مشخص در همکاری آن‌ها بوده‌ایم. این خط مشخص همان «مساعدت‌های علمی» بوده است تا «فعالیت‌های شبه علمی». انتخاب دقیق همکاران علمی در راستای مبارزه با همین فعالیت‌های شبه علمی بوده است.

نکته آخر در رابطه با فعالیت‌های ماندگار مجله وزین دانشمند، «تجاری نشدن» مجله می‌باشد. این بدین معنا نیست، اقتصاد مجله فراموش شده است، بلکه به معنای عدم اولویت اقتصاد در فعالیت‌های مجله است. مدیریت «استقلال مالی» مجله علمی کاری سخت و صعب است. بسیاری از مجلات برای مدیریت مالی مجله، به دام تبلیغات زرد می‌افتند، این در حالی است که مجله دانشمند، در تمام این سال‌ها با فاصله معنادار با این تبلیغات زرد، استقلال مالی مجله را حفظ کرده است. امید است در سال‌های آینده دانشمند، «دانشمند» بماند.

انتهای پیام/

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین