حالت شب
منو
موضوعات

مقالات

banner
Tahririe
به‌کارگیری استخوان‌بندی خارجی که با ذهن کار می‌کند
17 ساعت پیش

یک مرد ۳۰ساله فرانسوی که به‌دلیل بیماری فلج ‌شده، بعد از دو سال با استفاده از استخوان‌بندی خارجی که با فرمان‌های الکترونیکی از مغز کار می‌کند، اولین قدم‌های خود را برداشت.

ادامه مطلب
رمزگشایی از سنجش اکسیژن در سلول‌ها
17 ساعت پیش

سه تن از پژوهشگران برای توصیف چگونگی احساس واکنش سلول‌ها به تغییر اندازه اکسیژن با خاموش و روشن‌کردن ژن‌ها، جایزه نوبل روان‌شناسی و پزشکی سال  ۲۰۱۹ را دریافت کردند.

ادامه مطلب
نوبل اقتصاد برای مبارزه با فقر
17 ساعت پیش

بنابر اعلام آکادمی سلطنتی علوم سوئد جایزه نوبل اقتصاد سال ۲۰۱۹ به آبیجیت بانِرجی و استر دوفلو از ام‌آی‌تی به همراه میشل کرِمر از دانشگاه هاروارد، تعلق می‌گیرد.

ادامه مطلب
سیاره ۹ شاید در اصل یک سیاه‌چاله باشد
17 ساعت پیش

نزدیک به پنج سال است تعداد روبه‌رشدی از دانشمندان مدارهای اعجاب‌آور اجرام فضایی را رصد می‌کنند که تحت تاثیر گرانش «سیاره هنوز کشف‌نشده نهم) و در قلمرو یخ‌زده بسیار دورتر...

ادامه مطلب
نوبل شیمی برای متحول‌کنندگان باتری‌ها
17 ساعت پیش

جایزه نوبل شیمی امسال به «جان گودناو»، «استنلی ویتینگهام» و «آکیرا یوشینو» برای تولید و توسعه باتری‌های لیتیومی - یونی که انقلابی در زمینه ذخیره انرژی بود، اهدا شد.

ادامه مطلب
کشف سه سیاه‌چاله ناشی از برخورد کهکشان‌ها
17 ساعت پیش

اخترشناسان سه سیاه‌چاله عظیم را که نتیجه برخورد عظیم سه کهکشان است، کشف کرده‌اند. این سیستم غیرمعمول به‌وسیله تعداد زیادی از رصدگر‌ها از جمله تلسکوپ‌های فضایی ناسا ثبت شده‌اند.

ادامه مطلب
gif 2 257