حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

گالیه کاملا متوقف شد

Galileo

اندازه فونت:

از پنج روز پیش کل شبکه ماهواره‌ای سیستم ناویگیشن اروپایی "گالیله" به دلایل فنی و "خطای سیستم" قابل استفاده نیست. این سیستم مسیریاب اروپایی در رقابت با سیستم راه‌یابی "جی‌پی‌اس" (GPS) آمریکایی به کار افتاده است.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از دویچه وله، سیستم مسیریاب اروپایی "گالیله" (Navigationssystem Galileo)  نزدیک پنج روز است که به طور کامل از کار افتاده است.

در وب سایت "آژانس ناویگیشن ماهواره‌ای اروپا" (GNSS) که وظیفه مدیریت این سیستم را برعهده دارد گفته شده است که تمامی ۲۶ ماهواره "گالیله" در حال حاضر خاموش هستند. به گزارش پرتال فن‌آوری آنلاین "هایزه" آژانس مسیریاب ماهواره‌ای اروپا روز پنج‌شنبه ۲۰ تیر (۱۱ ژوئیه) اولین نارسایی‌ها در سیستم را گزارش کرده بود. این آژانس روز شنبه ۱۳ ژوئیه نیز گزارش داد که سیستم "گالیله" از کار افتاده است.

آژانس مسئول اروپایی (GSA) اعلام کرده است که سیستم جستجوی اضطراری این سیستم مکان‌یاب جغرافیایی هنوز فعال است و اختلالات در سیستم در ایستگاه‌های روی زمین روی داده است.

 

کارشناسان برای برطرف کردن مشکلات ماهواره‌های گالیله در تلاش هستند. گفته می‌شود که احتمالا علت اختلال در ایستگاه زمینی ایتالیا است. "آژانس ناویگیشن ماهواره‌ای اروپا" این خبر را به نقل از منابع نامشخص در پورتال خود منتشر کرده است.

اروپا با پروژه میلیاردی "گالیله" می‌خواهد مستقل از سیستم مسیریاب آمریکایی (GPS) عمل کند. اولین خدمات سیستم ماهواره‌ای گالیله از دسامبر ۲۰۱۶ (حدود دو سال و نیم پیش) عرضه شد. در این میان خدمات این سیستم در تمام جهان در دسترس است.

از کار افتادن سیستم خدمات گالیله باعث شده که شرکت‌های خصوصی و سازمان‌های دولتی اروپایی برای مسیریابی از سیستم رقیب آمریکایی (GPS) استفاده کنند.

سیستم مسیریاب "گالیله" خدمات خود را در نهایت با به کار گیری ۳۰ ماهواره عرضه خواهد کرد. در حال حاضر ۲۶ ماهواره سیستم گالیله به کار افتاده‌اند. قرار است تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی (در طی یک سال و نیم آینده) چهار ماهواره دیگر این سیستم نیز به فضا فرستاده شوند.

مرکز کنترل سیستم ماهواره‌ای گالیله در اوبرفافنهوفن Oberpfaffenhofen در شمال ایالت بایرن آلمان مستقر است اما اپراتور این سیستم مسیریاب ماهواره‌ای اروپا در پراگ واقع است.

سیستم مسیریاب اروپایی "گالیله" با تاخیر زیاد و هزینه هنگفت و بسیار بالاتر از میزان برنامه‌ریزی شده آغاز به کار کرد. ابتدا قرار بود این سیستم کار خود را از سال ۲۰۰۸ شروع کند. در سال ۱۹۹۹ طرح سیستم ماهواره‌ای "گالیله" با بودجه دو میلیارد و ۲۰۰ تا ۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون یورو به تصویب رسیده بود.

در حال حاضر بودجه اتحادیه اروپا برای پایان ساخت پروژه "گالیله" تا سال ۲۰۲۰ میلادی در مجموع به ۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو می‌رسد. مبلغ سه میلیارد یورو نیز برای به کاراندازی کامل سیستم در نظر گرفته شده است. 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین