حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

مریخکوپتر ناسا به فضا می‌رود

MARS helicopter

اندازه فونت:

 مریخکوپتر ناسا که در واقع پهپادی کوچک است با وزنی کمتر از دو کیلو و بدنه تقریبا به اندازه یک توپ تنیس به سوی مریخ پرتاب شد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، ناسا این هلیکوپتر کوچک را به طور خاص برای جو مریخ طراحی کرده که رقیق‌تر از جو زمین است و پره‌های آن با سرعتی حدودا 10 برابر هلیکوپتر زمینی می‌چرخد. هلیکوپتر مریخ ناسا به رباتی مریخ پیما متصل است که ناسا در ماه جولای سال 2020 به فضا می‌فرستد.

ماموریت این مریخکوپتر امکان سنجش حیات در این سیاره، جستجوی نشانه‌های حیات، تخمین منابع طبیعی و خطرات احتمالی برای انسان‌هایی است که در آینده به مریخ فرستاده می‌شوند.

مدیر ناسا، جیم برایدنستین در این باره گفته است که ایده به پرواز در آوردن هلیکوپتری در آسمان مریخ بسیار شورانگیز است.

به دلیل اینکه جو مریخ رقیق است وقتی هلیکوپتر بر سطح آن باشد انگار در ارتفاع بالای 30 هزار متری زمین است. بالاترین ارتفاعی که یک هلیکوپتر زمینی در آن پرواز کرده 12 هزار متر است. به همین علت هلیکوپتری که به مریخ پرتاب می‌شود باید فوق العاده سبک و بسیار پرقدرت باشد.

مریخکوپتر به صفحات خورشیدی مجهز است که باتری آن را شارژ کرده و انرژی لازم برای گرم نگه داشتن هلیکوپتر در محیط سرد مریخ را تامین می‌کنند.

ناسا بر این باور است که این مریخکوپتر با ریسک‌های فراوانی مواجه شود. اما در صورت موفقیت آمیز بودن این ماموریت دستاوردهای بسیاری خواهد داشت. همچنین در صورت عدم موفقیت به برنامه‌های ناسا در مریخ ضربه‌ای وارد نخواهد شد.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین