حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

ماموریتی به یک سیارکی دوتایی

1 earthsfirstm

اندازه فونت:

برنامه اولین ماموریت بشر به یک سیستم دوتایی سیارکی وارد فاز مهندسی بعدی خود شد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از فیزورگ، سازمان فضایی اروپا، ایسا ماموریت بلندپروازان هرا (Hera) را مطرح کرده است. این ماموریت به مقصد سیارک دوتایی دیدیموس (Didymos 65803) از مجموعه اجرام نزدیک به زمین (NEO) انجام خواهد شد. قطر جرم اصلی در حدود 780 متر برآورد می‌شود که سیارک کوچک‌تری با قطر 160 متر مانند یک قمر به دور آن می‌چرخد. اندازه سیارک کوچک‌تر کمی بیشتر از هرم بزرگ جیزه است.

یان کارنلی مدیر برنامه هرا می‌گوید: «چنین سیستم سیاره‌ای بستر عالی برای آزمایش‌های دفاع سیاره‌ای است، همچنین یک محیط کاملا جدید برای تحقیقات سیارکی است. اگرچه سیارک‌های دوتایی 15 درصد از جمعیت سیارک‌های شناخته شد را تشکیل می‌دهند تابه‌حال مورد کاوش قرار نگرفته‌اند و ما انتظار شگفتی‌های بسیاری را داریم. گرانش بسیار کم سیارک یک چالش جدی برای سیستم‌های هدایت و ناوبری است. خوشبختانه می‌توانیم روی تجربه موفق ماموریت روزتا حساب کنیم.»

تمرکز اصلی ماموریت هرا روی عضو کوچک‌تر سیستم سیارکی دیدیموس است. نقشه‌برداری کاملی از این سیارک با تفکیک بالا به وسیله لیرز، امواج رادیویی و تصویربرداری انجام خواهد شد. با گذشت زمان ماموریت هرا در سال 2026 به مرحله تاریخی خود می‌رسد. اولین جرم در منظومه شمسی که به دست انسان‌ها در مدارش تغییراتی قابل‌اندازه‌گیری انجام می‌شود.

ماموریت ناسا با نام DART در سال 2022 یک برخورد با سیارک دیدموس انجام می‌دهد که منجر به تغییر در زمان گردش سیارک کوچک‌تر در مدار سیارک اصلی می‌شود.

فضاپیمای هرا این برخورد و تاثیرات پس‌ازآن را کاملا تحت نظر خواهد داشت. هرا می‌تواند از دهانه ایجادشده از برخورد فضاپیمای ناسا با سیارک تصاویری با تفکیک 10 سانتی‌متر تهیه کند. داده‌های کلیدی این آزمایش جمع‌آوری خواهد شد و این تجربه به عنوان یک روش دفاع سیاره‌ای برای زمانی که لازم است جلوی یک سیارک را بگیریم مورداستفاده قرار خواهد گرفت.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین