حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

قدرت واقعی بادهای خورشیدی

image 2018 06 13 13 30 15

اندازه فونت:

سیارات و قمرهای منظومه شمسی به صورت پیوسته با ذرات پرتاب‌شده از خورشید بمباران می‌شوند؛ اما این ذرات به علت میدان مغناطیسی و جو چگال روی زمین تأثیری ندارند، البته به‌جز به وجود آوردن شفق‌های زیبای قطبی؛ اما روی ماه یا عطارد شرایط کاملاً متفاوت است.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از phys، در روی ماه یا عطارد لایه‌هایی بالایی سنگ‌ها بر اثر این برخوردها فرسوده می‌شود. یافته‌های جدید نشان می‌دهد مدل‌های قبلی کامل نبوده‌اند و اثر بادهای خورشیدی در بعضی موارد بسیار شدیدتر از چیزی است که تصور می‌شده است. این یافته‌ها برای مأموریت‌های فضایی بخصوص مأموریت فضایی پیش روی ESA به مقصد عطارد مهم است.

بادهای خورشیدی شامل ذرات باردار هستند که عمدتاً یون‌های هلیوم و هیدروژن می‌باشند اما یون‌های سنگین‌تر مثل آهن نیز وجود دارند و نقشی پر رنگ در تأثیرات این بادهای دارند. این ذرات با سرعت 400 تا 800 کیلومتر بر ثانیه به سطح برخورد می‌کنند و در اثر این برخورد اتم‌های زیادی از سطح کنده می‌شوند. این ذرات می‌توانند قبل از بازگشت به سطح ارتفاع زیادی را طی کنند و در نتیجه یک اگزوسفر در اطراف ماه یا عطارد به وجود آورند.

وجود این اگزوسفر بسیار موردتوجه محققین قرارگرفته است، زیرا بررسی آن به شناخت ترکیب شیمیایی سطح منجر می‌شود و بررسی اگزوسفر به مراتب راحت‌تر از نشستن یک فضاپیما روی سطح سیاره و بررسی مستقیم سطح است.

سازمان فضایی اروپا ESA قصد دارد تا چند ماه دیگر کاوشگر BepiColombo را برای بررسی زمین‌شناختی و شیمیایی عطارد به کمک اگزوسفر به فضا پرتاب کند.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین