حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

ضبط صدای بادهای مریخی با کاوشگر ناسا

101142699 dbopgiduqaahy0 2

اندازه فونت:

کاوشگر 'این‌سایت ' ناسا صدای وزیدن بادهای مریخ بر صفحات خورشیدی خود را ضبط کرده است.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، پروفسور تام پایک، از امپریال کالج لندن، گفت: "صفحات خورشیدی دو طرف کاوشگر، گیرنده‌های صوتی عالی هستند."

پروفسور پایک تحقیقات مربوط به دستگاه لرزه‌سنج نصب‌شده بر اینسایت را هدایت می‌کند. او می‌گوید با صفحات خورشیدی "مثل این است که اینسایت دستش را برای بهتر شنیدن دور گوشش حلقه کرده باشد."

به گفته پروفسور پایک آنچه ضبط شده مشابه برخورد باد با پرچم است، که ارتعاشاتی تولید می‌کند که فرکانس آنها در محدوده شنوایی گوش انسان است. فشارسنج نصب‌شده روی اینسایت هم وزش باد را ضبط کرده است.

دانشمندان سرعت باد مریخ را پنج تا هفت متر بر ثانیه و جهت آن را از شمال غربی به جنوب شرقی تخمین زده‌اند، این برآورد با تصاویر ماهواره‌ای نیز که حرکت نقش‌های خاک رو مریخ را نشان می‌دهد تطابق دارد.

کاوشگر اینسایت ناسا دو هفته پیش و پس از سفری شش ماهه از زمین بر سطح مریخ نشست و تازه‌ترین ربات مقیم سیاره سرخ است.

اینسایت با کمی فاصله از استوای مریخ فرود آمده و فعلا در حال چک سیستم‌های خود و بررسی محیط اطراف است. ماموریت اصلی اینسایت تحقیق بر لایه‌های درونی مریخ است.

این کاوشگر به لرزه‌سنج و همچنین حسگری حرارتی مجهز است که وارد خاک مریخ می‌شود و با آزمایش‌های بسیار حساس ارتعاشی نوسان سیاره حول محورش را بررسی می‌کند. اطلاعات به دست آمده می‌توانند در مقایسه با اطلاعات موجود درباره زمین ماهیت لایه‌های مختلف بین سطح مریخ تا مرکز آن را روشن کنند.

لرزه‌سنجی که صدای بادهای مریخ را ضبط کرده از چند هفته دیگر نمی‌تواند چنین کاری انجام دهد، چرا که سپری محافظ دور آن قرار گرفت و این دستگاه به هدف اصلی‌اش، یعنی ثبت داده‌های زلزله در مریخ خواهد پرداخت.

نیل بولز، از دانشگاه آکسفورد، می‌گوید اینکه می‌توانید به نوعی صدای باد بر مریخ را بشنوید، "پیوند انسانی غریبی با این محیط بسیار متفاوت ایجاد می‌کند".

سو هورن، از سازمان فضایی بریتانیا، می‌گوید: "فوق‌العاده است که می‌توانیم اولین صداها را از سطح مریخ بشنویم."

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین