حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

اولین ماهواره مخابراتی نظامی ژاپن پرتاب شد

اندازه فونت:

ژاپن روز سه‌شنبه، 24 ژانویه، اولین ماهواره مخابراتی نظامی خود را باهدف افزایش توان ارتباطی «نیروهای دفاع از خود» در مناطق حاشیه جنوبی دریای چین شرقی پرتاب کرد.

به‌گزارش دانشمندآنلاین، نیروی نظامی ژاپن که باعنوان « نیروهای دفاع از خود» شناخته می‌شود زیرنظر شینزو آبه، نخست‌وزیر این کشور، درحال انجام عملیاتی است که براساس آن جزایر ژاپن بتوانند نقش پررنگ‌تری نسبت به فعالیت روبه‌رشد نیروی نظامی چین در منطقه ایفا کنند.

صنایع سنگین میتسوبیشی که مسئولیت ساخت پرتابگر این ماموریت را به‌عهده دارد اعلام کرد که این ماهواره‌ مخابراتی نظامی همراه با موشک H-IIA از مرکز فضایی تانگاشیما پرتاب شد و باموفقیت در مدار قرار گرفت.

این ماهواره‌ یکی از سه ماهواره برنامه «ماهواره‌های باند ایکس» است. این برنامه قصد دارد توان پهن‌باند ارتباطی نیروهای مسلح ژاپن را تقویت کند و به این نیروها اجازه دهد که ازطریق شبکه ارتباطی بسیار منسجمی در سراسر سرزمین ژاپن به‌ویژه در دریای چین شرقی به‌هم مرتبط شوند.

ژاپن و چین در  دریای چین شرقی ازطریق گروهی از جزایر خالی از سکنه به‌هم متصل‌اند. جزایر بخش ژاپن باعنوان سنکاکو و جزایر بخش چینی باعنوان دیایو نامیده می‌شوند. همیچنین این دو کشور دارای منابع گاز فراوانی در این ناحیه هستند و بنابراین، این بخش از دریای چین شرقی برای هر دو کشور جز مناطق اقتصادی مهم است.

به‌گزارش رویترز، اولین ماهواره از سه ماهواره برنامه «ماهواره‌های باند ایکس» قرار بود ماه جولای از پایگاه فضایی اروپا در گویانای فرانسوی در آمریکای جنوبی پرتاب شود اما درطول حمل از ژاپن به این مرکز فضایی در اثر افزایش فشار داخلی جعبه محافظ، این ماهواره خراب شد.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین