حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

آخرین مرد ماه درگذشت

3000

اندازه فونت:

جین سرنان، فضانورد آمریکایی که به‌عنوان آخرین انسانی شناخته می‌شود که قدم به خاک ماه گذاشت، روز دوشنبه 16 ژانویه 2017 در سن 82 سالگی درگذشت.

به‌گزارش دانشمندآنلاین، سازمان فضایی آمریکا (ناسا) صبح امروز، سه‌شنبه، در توییتی این خبر را بدون ذکر علت مرگ اعلام کرد. مرگ سرنان 6 هفته پس‌از مرگ جان گلن، دیگر فضانورد معروف آمریکایی رخ داد. گلن اولین آمریکایی است که سال 1962 به مدار زمین رسید.

یک‌سال پس‌از سفر گلن به فضا، سرنان به ناسا ملحق شد و در مدت 14 سال فعالیت به‌عنوان فضانورد خدمات بسیاری به برنامه‌های فضایی کرد. او سه‌بار به فضا رفت. نخستین‌بار در ماموریت «جمینی9» در 1966 به‌عنوان خلبان شرکت داشت و با بیش‌از 2 ساعت حضور بیرون فضاپیما به‌ دومین آمریکایی که پیاده‌روی فضایی انجام داده است تبدیل شد.

دومین سفر سرنان به فضا به‌عنوان خلبان اتاقک ماهگرد آپولو10 در 1962 بود. در این ماموریت، اتاقک ماه‌نشین به مدار 15/55 کیلومتری از سطح ماه رسید.

آخرین سفر فضایی این فضانورد در ماموریت آپولو 17 در 1972 بود که فرماندهی این فضاپیما را به‌عهده داشت. اعضای این ماموریت چندین رکورد را در پروازهای فضایی برای انسان به‌ثبت رساندند که ازجمله آنها می‌توان به طولانی‌ترین پرواز فرود ماه (301 ساعت و 51 دقیقه)، حمل بیشترین نمونه‌های جمع‌آوری‌شده از ماه (حدود 113 کیلوگرم) و طولانی‌ترین زمان حضور در مدار ماه (147 ساعت و 48 دقیقه) اشاره کرد.

در راه رسیدن به ماه، اعضای فضاپیمای آپولو 17 به فرماندهی جین سرنان، عکس بسیار معروف «تیله آبی» (Blue Marble) را از زمین گرفتند.

در مدت این ماموریت، سرنان یازدهمین انسانی بود که قدم بر سطح ماه گذاشت و به‌عنوان آخرین انسانی که تاکنون روی ماه راه رفته است جای پای خود را آنجا ثبت کرد. هنگام بازگشت به زمین، سرنان ابراز امیدواری کرد که روزی انسان دوباره به ماه بازگردد. اتفاقی که تا پایان زندگی‌اش رخ نداد.  

این فضانورد در مجموع 566 ساعت در فضا بود که از این میزان 73 ساعت در سطح ماه سپری شد. 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین