حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

16 مرداد شاهد ماه‌گرفتگی خواهیم بود

16501 235

اندازه فونت:

در آغاز شب 16 مرداد ماه ( فردا شب ) شاهد پدیده ماه گرفتگی خواهیم بود.

به گزارش دانشمند آنلاین این ماه گرفتگی در 4 قاره و همچنین در کشور ماه روی خواهد داد.

 مهندس مسعود عتیقی،  مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران اعلام کرد:" این ماه گرفتگی از نوع بسیار جزئی است که در آغاز شب به وقت ایران در ساعت 21:52:55 بروز خواهد کرد. در واقع این ماه گرفتگی متعلق به ساروس (دوره) 191 است و این شصت و دومین گرفت از هشتاد و سومین گرفت این ساروس خواهد بود."

وی با اشاره به اینکه این ماه گرفتگی جزئی است و تنها بخشی از ماه در سایه زمین قرار می‌گیرد، توضیح داد:" هر دوره از ماه یا خورشیدگرفتگی حدودا 18 سال و 11 روز و 8 ساعت است. با این وجود در سال شاهد 2 تا 3 خورشیدگرفتگی و صفر تا سه ماه گرفتگی هستیم که متعلق به دوره‌های مختلف است.

ماه گرفتگی زمانی اتفاق می‌افتد که ماه در بدر کامل و در حال عبور از قسمتی از سایه زمین باشد.

در واقع سایه کره زمین از دو بخش مخروطی شکل تشکیل شده که یکی در داخل دیگری است. بخش خارجی یا نیم سایه‌ای منطقه‌ای است که زمین تنها بخشی از پرتوهای خورشید را مسدود کرده و از رسیدن آنها به ماه جلوگیری می‌کند. بخش درونی یا قسمت سایه، ناحیه‌ای است که کره زمین مانع از رسیدن پرتوهایی که از خورشید به ماه می‌رسند، می‌شود.

سایه سیاره ما مخروط شکل است که قاعده آن مقطع زمین و طول متوسط آن یک میلیون و 380 هزار کیلومتر است. طول این سایه، با تغییر فاصله زمین از خورشید تقریبا تا 40 هزار کیلومتر نسبت به مبدا متوسط تغییر خواهد کرد. زمانی ماه گرفتگی اتفاق می‌افتد که ماه وارد مخروط سایه زمین شود.

 

برای پدیدار شدن ماه گرفتگی یا خسوف دو شرط لازم است که عبارتند از :

-         بر خطی مستقیم بودن، خورشید، ماه و زمین، بطوریکه زمین بین خورشید و ماه باشد ( ماه به حالت بدر کامل که هر ماه یک بار از زمین دیده می‌شود، باشد)

-         ماه در حرکت مداری خود به دور زمین باید در یکی از گره‌ها و یا در نزدیک آن قرار گیرد.

در ماه‌گرفتگی جزئی مانند ماه گرفتگی فرداشب، تنها بخشی از ماه از میان مخروط سایه می‌گذرد. به این ترتیب بریدگی تاریکی در ماه کامل، در بخش شمالی یا در بخش جنوبی آن، پدیدار می‌شود.

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین

لینک کوتاه