حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

فروش کیف انتقال خاک ماه به زمین در حراج ساتبی کیفی به قیمت 6.8 میلیارد تومان

photo 2017 07 23 14 08 43

اندازه فونت:

کیفی که نیل آرمسترانگ، فضانورد آمریکایی به هنگام سفر به ماه در سال 1969 برای جمع‌آوری اولین نمونه‌های خاک و سنگ سطح کره ماه از آن استفاده کرده بود، در حراج ساتبی نیویورک به مبلغ یک میلیون و هشتصد هزار دلار فروخته شد.

به گزارش دانشمند، این کیف در چهل و هشتمین سالگرد فرود آپولو 11 بر سطح کره ماه به حراج گذاشته شد. این کیف طوری طراحی شده بود که مانع از آلوده شدن نمونه‌های برداشته شده از سطح ماه می‌شد. فروش این کیف در قالب مجموعه‌ای از حراج ها صورت گرفت که قرار است طی آن 173 قلم جنس بسیار متفاوت مربوط به اکتشاف‌های فضایی، مانند عکس و پوستر و مدل فضاپیما فروخته شود. گفته می‌شود هنوز هم ذراتی از خاک ماه درون این کیف وجود دارد. این حراج به مناسبت 48 سال فرود نیل آرمسترانگ و باز آلدرین در ماه برگزار شد.

این کیف سال‌ها در جعبه‌ای در مرکز فضایی هودسون قرار داشت و یک بار هم نزدیک بود که این کیف را دور بریزند چون خیال می‌کردند آشغال است. این کیف سال‌ها در موزه‌ای در کانزاس امانت بود. بعدها معلوم شد این کیف همراه با چند قلم کالای دیگر مفقود شده است. سال 2003 این کیف را در خانه «ماکس آری» رئیس سابق همان موزه پیدا کردند. دو سال بعد وی به تقلب، سرقت و پولشویی محکوم شد. به همین دلیل قرار شد این کیف را به ناسا برگردانند اما مسئولان ناسا کیف آپولو 11 دیگری را که به ماه نرفته بود، به اشتباه برداشتند. یک وکیل این کیف را در سال 2015 در یک وب سایت حراج دولتی به قیمت 995 دلار خرید و پس از گذشت فقط سه سال، قیمتش سر به فلک زد.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین

لینک کوتاه