حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

کشف دورترین و درخشان‌ترین تپ‌اختر در عالم

thebrightest

اندازه فونت:

رصدخانه فضایی پرتو ایکس XMM-Newton متعلق به سازمان فضایی اروپا موفق شد تپ‌اختری را پیدا کند که هزاربرابر درخشان‌تر از آن چیزی است که تاکنون امکان وجودش تصور می‌شد.

به‌گزارش دانشمندآنلاین، تپ‌اخترها ستاره‌های نوترونی مغناطیسی‌شده و چرخانی هستند که با سرعت بسیار زیادی دوران کرده و پالس‌هایی را در سراسر کیهان تابش می‌کنند. تپ‌اختری که XMM-Newton شناسایی کرده است علاوه‌بر درخشش زیاد، نسبت به دورترین تپ‌اختری که تاکنون کشف شده بود بیشترین فاصله را دارد. به‌طوری‌که، نوری که از این جرم کیهانی تابش می‌شود قبل‌از رسیدن به رصدخانه فضایی پرتو ایکس اروپا 50میلیون سال نوری را پیموده است.

این تپ‌اختر که یک چشمه پرتو ایکس است، 10 برابر درخشان‌تر از دارنده رکورد قبلی این‌ نوع تپ‌اخترها است. به‌گونه‌ای‌که در مدت‌زمان یک ثانیه همان مقدار انرژی را گسیل می‌کند که خورشید ما درمدت 3/5 سال تابش می‌کند.

به‌گفته دانشمندان گروه تحلیل داده‌های رصدخانه فضایی XMM-Newton که نتایج پژوهش‌هایشان را در ژورنال ساینس منتشر کرده‌اند این جرم درک کنونی ما را از فرآیند برافزایی ستاره‌های پرنور به‌ چالش می‌کشد. زیرا این تپ‌اختر هزاربرابر درخشان‌تر از حداکثر درخششی است که تاکنون برای یک تپ‌اختر متصور بودیم.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین