حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

کاتالوگ جدیدی برای جویندگان سیارات فراخورشیدی

radial velocity dataset 1

اندازه فونت:

گروهی بین‌المللی به‌سرپرستی «موسسه کارنگی برای علم» در آمریکا، بزرگ‌ترین کاتالوگ رصدهای سیارات فراخورشیدی را منتشر کرد.

به‌گزارش‌ دانشمندآنلاین، این کاتالوگ که می‌تواند به علاقه‌مندان کشف سیارات خارج از منظومه خورشیدی کمک کند، با شیوه سرعت شعاعی، پژوهش درباره فراخورشیدی‌ها را امکان‌پذیر می‌کند. سرعت شعاعی، تکنیکی است که با کاوش طیف‌های یک ستاره، حضور سیاراتی را که دور آن می‌چرخند نشان می‌دهد.

این کاتالوگ، 61هزار اندازه‌گیری مجزا از بیش‌از هزارو600 ستاره را درج کرده است. این کوه داده‌ها حاصل 2دهه برنامه‌ رصدهایی است که طیف‌سنج Hires ، یکی از دستگاه‌های مهم تلسکوپ 10 متری کِک-1 واقع در قله آتشفشان موناکی در هاوایی انجام داده است.

گِرِگ لاگین از دانشگاه ییل و یکی از مولفان این پژوهش که در  The Astronomical Journal  منتشر شده است در این‌خصوص توضیح می‌دهد: «یکی‌ از اهداف انتشار این مطالعه، جمعیت‌شناسی فراخورشیدی‌ها است. علاقه‌مندان می‌توانند آرشیو سرعت‌های شعاعی این سیارات خارج از منظومه خورشیدی را از وب‌گاه Earthbound Planet Search بارگذاری و بااستفاده از نرم‌افزار رایگان Systemic، فراخورشیدی‌ها را جست‌وجو کنند و گزارش کار خودشان را در وبلاگ مربوط به این نرم‌افزار دنبال کنند.»

میکو تائومی از دانشگاه هرتفوردشایر که هدایت گروه تحلیل آماری آرشیو برای انتخاب سیگنال‌های دوره‌ای را به‌عهده دارد می‌گوید: «سیگنال‌های دوره‌ای، سیگنال‌هایی هستند که با بیشترین احتمال در اثر حضور سیارات دور یک ستاره ایجاد شده‌اند.»

این اخترفیزیکدان ادامه می‌دهد: «ما در این مطالعه درباره نتیجه‌ای که از بررسی سیگنال‌ها منتشر کردیم بسیار محتاط عمل بودیم تا با دقت بالا تعیین کنیم که یک سیگنال از یک سیاره فراخورشیدی احتمالی است یا خیر. باوجود این وسواس بالا، توانستیم بیش‌از 100 نامزد جدید برای کشف سیارات احتمالی را پیدا کنیم.»

یکی از این سیارات احتمالی، اطراف ستاره‌ای باعنوان GJ 411 قرار دارد. این جرم که همچنین با نام Lalande 21185 شناخته می‌شود و چهارمین ستاره نزدیک به خورشید است، فقط 40درصد جرم خورشید است. سیاره پیرامون «لالاند 21185» تناوب مداری زیر 10 روز دارد و بنابراین، به‌هیچ‌وجه نمی‌‌تواند دوقلوی زمین باشد.

خبر خوب اینکه این سیاره که GJ 411b نامیده می‌شود و ازطریق سرعت شعاعی احتمال وجودش تعیین شده، می‌تواند به کشف بیشتر جمعیتی از سیارات کوچک‌تری که پیرامون ستاره‌های کوچک‌تر می‌چرخند کمک کند.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین