حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

موج غول‌پیکر جو زهره در قاب دوربین کاوشگر ژاپنی

venus

اندازه فونت:

یک کاوشگر ژاپنی که به دور زهره می‌چرخد تصاویری از این سیاره فرستاده است که یکی از بزرگ‌ترین موج‌هایی که تاکنون در منظومه خورشید وجود داشته در آن مشاهده می‌شود.

به‌گزارش دانشمندآنلاین، کاوشگر آکاتسوکی در دسامبر 2015 این تصاویر را که اکنون منتشر شده‌اند گرفته ‌است. در آن‌زمان این موج به مدت 4 روز برجسته‌ترین خصوصیت جو سیاره زهره بوده ‌است.

تصاویر ثبت‌شده این موج را که به‌طول 10هزار کیلومتر از قطب شمال زهره تا قطب جنوب آن کشیده‌شده ‌است نشان می‌دهد. زهره به‌دلیل اثر گلخانه‌ای داغ‌ترین سیاره منظومه خورشیدی است. دمای سطح این سیاره بیشتر از 460 درجه سانتیگراد است. دانشمندان سازمان فضایی ژاپن معتقدند این موج ثابت عظیم بر اثر برخورد بادهای سطحی زهره با کوهستان 4هزارو500 متری آفرودیت در نزدیکی استوای این سیاره به‌وجود آمده ‌است.

براساس آنچه در ژونال  Nature Geoscienceآمده ‌است، دانمشندان معتقدند این امواج غیرعادی می‌توانند آن‌قدر قوی باشند که روی آب‌وهوای سیاره تاثیر بگذارند. آکاتسوکی بااستفاده از دوربین‌های فرابنفش و فروصوت از فاصله 65کیلومتری بالای ابرهای ضخیم اسیدسولفوریکی که سیاره را احاطه کرده ‌است از این موج غول‌پیکر تصویربرداری کرده ‌است. مرکز این موج درست بالای سراشیبی غربی کوهستان آفرودیت قرار دارد.

بادهای زهره با سرعت 350 کیلومتربرساعت می‌وزند، درحالی‌که سرعت چرخش زهره دور خودش بسیار کند است و یک شبانه‌روز در زهره بیش‌از یک‌سال زمینی به‌طول می‌انجامد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین