حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

ماراتن مسیه 95 با معرفی برندگان پایان یافت

photo5895508226772936670 936

اندازه فونت:

ماراتن مسیه 95، از شامگاه 12 اسفند تا صبحدم 13 اسفند با حضور 123 شرکت‌کننده و 47 نفر از عوامل اجرایی در حالی در روستای قالهر شهرستان دلیجان در استان مرکزی برگزار شد که پیش از آغاز این رقابت در رصدگاه برف باریده بود.

به‌گزارش دانشمندآنلاین به‌نقل از وبگاه مجله نجوم، ماراتن مسیه، قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین رقابت رصدی منجمان آماتور ایران است که در جریان آن، علاقه‌مندانی که با تلسکوپ و دوربین دوچشمی خود در رقابت شرکت می‌کنند، به رصد 110 جرم غیرستاره‌ای (شامل کهکشان‌های، خوشه‌های ستاره‌ای و انواع سحابی‌ها) از فهرست شارل مسیه، اخترشناس فرانسوی می‌پردازند. این رقابت هر سال در سافند یا فروردین برگزار می‌شود، زیرا در این زمان در طول سال فقط می‌توان همه 110 جرم فهرست مسیه را در یک شب، از شامگاه تا صبحدم روز بعد رصد کرد.

 با نزدیک شدن به غروب پنجشنبه 12 اسفند و پایان برف و مساعد شدن تدریجی شرایط جوی، شرکت‌کنندگان با راهنمایی داوران و گروه برگزارکننده، تلسکوپ‌های خود در محل‌های از پیش تعیین شده مستقر کردند. سپس در مراسم افتتاحیه با توضیحات کاظم کوکرم، محمدصالح تیمار و علی متین‌فر به نمایندگی از گروه داوران، در جریان برنامه کاری ماراتن مسیه و چگونگی برگزاری رقابت، اداره بخش آموزشی، شیوه برگزاری رقابت عکاسی و برنامه جایگزین ماراتن مسیه در صورت نامساعد بودن شرایط جوی قرار گرفتند. در این زمان پذیرایی با نان سنتی و پنیر محلی و سبزی‌های خاص قالهر به همراه ارائه بسته‌های خوراکی انرژی بخش برای برگزاری ماراتن مسیه انجام شد.

با تاریک شدن هوا و صاف شدن آسمان، درحالیکه با هماهنگی دهیار محترم قالهر و شورای اسلامی روستا، برق معابر قطع شده بود، ماراتن مسیه از ساعت 18:30 آغاز شد. تاریک آسمان کم‌نظیر قالهر که حد قدر آن در اندازه‌گیری با دستگاه SQM به 6.4 می‌رسید، موجب شده بود تا رصدگران در شرایطی ایده‌آل و در سرمای قابل تحمل حدود صفر درجه به رصد و رقابت در ماراتن مسیه بپردازند. در بخش آموزشی نیز، نخست دکتر محمدتقی میرترابی در سالن مدرسه شهید باهنر قالهر به ارائه سخنرانی برای آشنایی شرکت‌کنندگان آموزشی با مبانی نجوم پرداخت. سپس با همراهی دیگر مربیان بخش آموزش، رصد آسمان با تلسکوپ و شناخت صور فلکی با چشم غیرمسلح در بخش آموزشی آغاز شد. در بخش عکاسی نیز شرکت‌کنندگان زیرنظر داوران و مربیان این بخش به عکاسی از آسمان شب پرداختند.

 

IMG 6365 1 937

 مراسم اختتامیه و تقدیر از برندگان و همکاران برگزاری ماراتن مسیه 95/ عکس: امیر شاهچراغیان/مجله نجوم

عکس برگزیده و برنده بخش عکاسی

علیرضا اخلاقی از اصفهان، برنده تندیس ماراتن مسیه 95، یک سال اشتراک مجله نجوم، نرم‌افزار آرشیو نجوم200و فیلتر دیفیوزر سری Z اهدایی شرکت BVision به برنده بخش عکاسی.

هیئت داوران در این بخش از تلاش علی چراغی در بخش عکاسی تقدیر کرد.

 

برنده ماراتن مسیه 95 در رده دوربین دوچشمی

سبا فتوحی از اصفهان با ثبت رصد مجموعا 92 جرم از فهرست مسیه و NGC، برنده تندیس ماراتن مسیه 95، یک سال اشتراک مجله نجوم، نرم‌افزار آرشیو نجوم200و یک ماگ حرارتی صور فلکی اهدایی شرکت بلودات.

در این بخش از تلاش گلبرگ بنی‌جمالی از انجمن ادیب اصفهان که موفق به رصد مجوعا 90 جرم از فهرست مسیه و NGC شده بود با اهدای یک سال اشتراک مجله نجوم و نرم‌افزار آرشیو نجوم200 تقدیر به عمل آمد.

 

برندگان ماراتن مسیه 95 در بخش رصد با تلسکوپ

هیئت داوران ماراتن مسیه 95 در بخش رقابت با تلسکوپ، دو گروه را به عنوان برندگان ماراتن مسیه 95 اعلام کردند: مهیار عباسی و بنیامین کاظم زاده از انجمن ادیب اصفهان را با رصد مجموعا 108 جرم (شامل 99 جرم مسیه و 9 جرم از فهرست NGC) و همین‌طور کیان باختری و مصطفی کویری از تهران با رصد مجموعا 107 جرم (شامل 97 جرم مسیه و 10 جرم از فهرست NGC). از تلاش این دو گروه با اهدای این جوایز تقدیر به عمل آمد: دو تندیس ماراتن مسیه 95، دو تندیس یادبود انجمن ادیب اصفهان، دو چشمی 14 میلی‌متری ED از طرف مجله نجوم، دو اشتراک یک ساله مجله نجوم، دو نرم‌افزار آرشیو نجوم 200، چهار عدد ماگ حرارتی صور فلکی اهدایی شرکت بلودات و ارائه دو مجموعه کتاب ویژه از طرف نشریه دانستنیها.

همچنین در این بخش به علت تلاش در رصد اجرام مسیه در شرایط دشوار و پیچیده جوی از تلاش گروه‌های زیر که اختلاف کمی با یکدیگر در رصد اجرام مسیه داشتند نیز با هدای تندیس و جوایزی تقدیر به عمل آمد:

علیرضا صادقی و علی امیری از کانون نجوم آماتوری دانشگاه فردوسی مشهد با رصد مجموعا 101 جرم (92 جرم از فهرست مسیه و 9 جرم از فهرست. NGC) برنده تندیس ماراتن مسیه 95، چشمی 14 میلی‌متری اهدایی مجله نجوم، اشتراک یک‌ساله مجله و نرم‌افزار آرشیو  نجوم200.

امیر احسان علیزاده از تهران با رصد مجموعا 100 جرم (90 جرم مسیه و 10 جرم از فهرست NGC)، برنده تندیس ماراتن مسیه 95 و اشتراک یک‌ساله مجله‌نجوم.

عماد صالحی و علی نادمی از تهران با رصد مجموعا 99 جرم، برنده تندیس ماراتن مسیه 95 و اشتراک یک‌ساله مجله‌نجوم و نرم‌افزار آرشیو  نجوم200.

محمد حسین بی نیاز از تهران با رصد مجموعا 98 جرم، برنده تندیس یادبود انجمن ادیب اصفهان و اشتراک یک‌ساله مجله‌نجوم.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین