حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

فرود کاوشگر چینی روی نیمه پنهان ماه

103109826 mediaitem103109825

اندازه فونت:

کاوشگر چینی با موفقیت بر نیمه پنهان ماه فرود آمد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، به نوشته "گلوبال تایمز" این فضاپیمای بدون سرنشین به نام "چانگ ای-۴" یک واحد فرود ساکن و یک ماه نورد را در قطب جنوب در نقطه ای به نام "ایتکن" فرود آورد. این وسایل نقلیه حامل ابزارهایی برای تشخیص ماهیت ژئولوژیکی این منطقه و همچنین انجام آزمایش های زیست شناسی هستند.

رسانه های دولتی چین این فرود را "یک گام عمده در اکتشافات فضایی" توصیف کردند.

نیمه تاریک" ماه کجاست؟

 

بخشی از ماه را ما از زمین هرگز نمی‌بینیم چون همواره یک سمت ماه رو به زمین است.

آنچه به نیمه تاریک ماه مشهور شده در واقع تاریک و تیره نیست اما اطلاعات چندانی در باره این سمت وجود ندارد و برای زمینیان همواره با رمز و راز همراه بوده است و به همین خاطر است که آن را سوی تاریک ماه لقب داده‌اند.

نام بهتری که اغلب برای اشاره به این قسمت از ماه استفاده می‌شود "بخش دورتر" ماه است.

در سال ۱۹۶۸ فضانوردان فضاپیمای آپولو اولین انسان‌هایی بودند که شخصا نیمه دورتر ماه را دیدند اما اولین عکس‌برداری از "نیمه پنهان" ماه را فضاپیمای لونای ۳شوروی سابق انجام داد. چانگ ای-۴ در روزهای اخیر برای فرود این واحدها به تدریج درحال افت ارتفاع مدار خود بود.

چین در دسامبر سال ۲۰۱۳ هم با فرود آوردن کاوشگری متحرک بر سطح ماه، سومین کشور پس از آمریکا و شوروی سابق شد که دستگاهی را بر سطح قمر زمین فرود می‌‌آورد.

آخرین ماموریت پیش از آن "لونوخود-۲" متعلق به اتحاد جماهیر شوروی بود.

ماه نورد چینی حامل تجهیزاتی پیشرفته از جمله یک رادار بود و برای مدت کوتاهی بر سطح این قمر گردش کرد. هرچند آن کاوشگر موسوم به خرگوش یشمی بعد از حدود یک ماه از حرکت بازایستاد اما به جمع آوری اطلاعات و مخابره آنها به زمین ادامه داد.

محل فرود آن کاوشگر دشت آتشفشانی موسوم به "سینوس ایریدوم" (خلیج رنگین کمان‌ها) بود. ما از زمین فقط نیمه ثابت ماه را می بینیم. نیمه دیگر به بخش "پنهان" یا "تاریک" معروف است.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین