حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

علت شفق‌های رنگی قطبی چیست؟

f0e8e9787fa2582e7549361159605060 XL

اندازه فونت:

تیم تحقیقاتی از دانشمندان علت نور زیبای شفق‌های قطبی را شناسایی کردند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از تک تایمز، نور بنفش، قرمز و سیز شفق قطبی یکی از جذاب‌ترین پدیده‌های طبیعی به شمار می‌آید. الکترون‌هایی که در پیرامون مگنتوسفر زمین در حرکت هستند، باعث ایجاد شفق رنگی می‌شوند. اگر چه دانشمندان هنوز موفق به شناخت درست روند دقیق تولید این نورها نشده‌اند. اخیرا دانشمندان بین المللی دلیل ایجاد یک نوع شفق قطبی به نام شفق تپنده (pulsating aurorae) را  دریافته‌اند. این نوع شفق که معمولا هنگام طلوع خورشید رخ می‌دهد به دلیل داشتن ویژگی‌ تغییر و درخشش به شکل تکه‌هایی معین (به جای قوسی طولانی که هنگام شفق‌های دیگر در آسمان مشاهده شود) به این نام شناخته شده‌ است. بیشا زصدها کیلومتر طول دارد و در ارتفاع حدودا صد کیلومتری در آسمان امتداد می‌یابد. الکترون‌های تصادفی به سمت اتمسفر بالایی آزاد شده و"شفق تپنده" را ایجاد می‌کنند. ولی مکانیسم فیزیکی که منجر به ایجاد این نوع شفق می‌شود تا قبل از این مشاهده نشده بود.

این تیم از داده‌های حاصل از ماهواره ERG استفاده می‌کنند تا مشاهده کنند که شفق تپنده با فعل و انفعلاتی که میان پلاسما و الکترون درمگنتوسفر سیاره زمین رخ می دهد ایجاد می‌شود یا خیر. نوسانات الکترومغناطیسی در مگنتوسفر، الکترون‌ها را پراکنده کرده و موجب می‌شود دوباره به اتمسفر بالایی برگردنند و همزمان نور رنگی ایجاد کنند.

شفق تپنده حاصل پیکربندی جهانی مجدد در مگنتوسفراست و منتج به ذخیره‌سازی انرژی به دست آمده از بادهای خورشیدی می‌شود ضمن اینکه منجر به روشنایی قطبی از طلوع خورشید تا نیمه شب هم می‌شود. سپس حرکات سریع قوس‌های جدا از هم را ایجاد کرده و در آخر شکسته شده و باعث جهشی در سحرگاه می‌شود. این پدیده برای نخستین بارمستقیما دیده شده است.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین

لینک کوتاه