حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

عالمی با 2هزار میلیارد کهکشان

ba030 hubbleultradeepfield

اندازه فونت:

نتایج بررسی‌های گروهی بین‌المللی از منجمان به سرپرستی کریستوفر کانسلایس، استاد اخترفیزیک دانشگاه ناتینگهام حاکی از آن است که عالم از حدود 2هزار میلیارد (2تریلیون) کهکشان تشکیل شده ‌است. این مقدار 10برابر چیزی است که در گذشته تصور می‌شد.

به‌گزارش دانشمندآنلاین، مدت‌هاست دانشمندان دنبال مشخص‌کردن تعداد کهکشان‌ها در عالم قابل مشاهده هستند. حدود 20 سال منجمان از تصاویر تلسکوپ هابل برای تخمین تعداد کهکشان‌ها استفاده کردند و تعداد آنها را بین 100 تا 200 میلیارد کهکشان تخمین زدند. تجهیزات کنونی تنها اجازه مطالعه 10درصد از این اجرام را به ما می‌دهد و برای مطالعه 90 درصد باقی‌مانده به تلسکوپ‌های قوی‌‌تری نیازمندیم.

گروه پروفسور کانسلایس تصاویر باریکه قلمی (pencil beam) اعماق آسمان را که توسط تلسکوپ‌های مختلف گرفته ‌شده بود جمع‌آوری و به نقشه‌های سه‌بعدی تبدیل کردند. این کار به آنها اجازه‌داد تا چگالی وجود کهکشان‌ها را در قسمت کوچکی از فضا محاسبه کنند و درنتیجه بسیاری از کهکشان‌هایی را که قبلا شمارش نشده بودند، شمارش شد.

گروه پروفسور کانسلایس با دانشمندانی از رصدخانه‌های لیدن و ادینبرو همکاری کرده‌ و تعداد کهکشان‌هایی که آنها در زمان‌های گذشته به‌دست آورده بودند مورد بررسی قرار داده است. نتایج این تحقیقات که در ژورنال Astrophysical Journal منتشر شده براساس شمارش تعداد کهکشان‎‌ها در دور‌های زمانی مختلف به‌دست آمده است.

این نتایج نشان می‌دهد هنگامی‌که عالم فقط چندمیلیارد سال عمر داشت تعداد کهکشان‌ها در حجم مشخصی از فضا 10 برابر بیشتر از اکنون بوده‌ است. جرم بیشتر این کهکشان‌ها بسیار اندک و تقریبا معادل با جرم کهکشان‌هایی بوده است که درحال حاضر قمر راه‌شیری به‌حساب می‌آیند و دور آن می‌چرخند.

پروفسور کانسلایس می‌گوید: «بسیار جالب است که ما اکنون می‌دانیم درطول 13/7میلیارد سال تکامل کیهان از زمان مهبانگ (Big Bang) تاکنون، کهکشان‌ها در فرآیند شکل‌گیری ستارگان بزرگ‌تر و بسیاری از آنها با یکدیگر ادغام شده‌اند. یافتن کهکشان‌های بیشتر در گذشته به این مسئله اشاره دارد که روند تکامل به‌صورتی بوده ‌است که تعداد آنها در ادغام‌های گسترده کاهش یابد. ما درحال از‌ دست‌دادن تعداد زیادی از کهکشان‌ها هستیم زیرا یا بسیار دور هستند یا درخشندگی اندکی دارند. به‌طوری‌که بیش‌از 90 درصد کهکشان‌ها هنوز مطالعه نشده‌اند. کسی نمی‌داند با ورود نسل‌های بعدی تلسکوپ‌ها ما به چه کشفیاتی درباره کهکشان‌ها دست خواهیم یافت.»

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین