حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

بزرگ‌ترین شهاب‌سنگ‌های تاریخ که به زمین سقوط کرده و باقی مانده‌اند

undefined

اندازه فونت:

اغلب هنگامی‌که تخته‌سنگ‌ها از فضا به‌سمت زمین سقوط می‌کنند درون جو پیش‌از رسیدن به زمین می‌سوزند. آنهایی که بخار می‌شوند به شهاب یا آذرگوی تبدیل می‌شوند و آنهایی کمی خوش‌اقبال هستند فرصت دارند که سفر به زمین و درنهایت سقوط روی آن را تجربه کنند. وقتی این تخته‌سنگ‌های عظیم روی سطح زمین قرار می‌گیرند ممکن است تا هزاران سال به‌عنوان سنگی معمولی در جایی باقی بمانند البته اگر از فرسایش در اثر طوفان و هوازدگی در امان بمانند. سیارک‌ها که 66میلیون سال قبل با سقوطشان زمین را از آثار دایناسورها پاک کردند یا 2012DA14 که در سال 2013 فرصت سقوط به زمین را از دست داد، اجرام بسیار غول‌پیکری هستند.

 

به‌گزارش دانشمند‌آنلاین، روی زمین چندین شهاب‌سنگ بزرگ که سالیان پیش به زمین سقوط کرده‌اند و همچنان وجود دارند در جاهای مختلفی از دنیا پیدا شده و مورد بررسی قرار گرفته‌اند.‌

شهاب‌سنگ ویلامت  با 7/8متر مربع مساحت و 15/5 تن وزن بزرگ‌ترین شهاب‌سنگی است که تابه‌حال در آمریکا کشف شده ‌است. این شهاب‌سنگ که از آهن و نیکل ساخته شده است سال 1284 خورشیدی ازسوی موزه تاریخ طبیعی آمریکا در نیویورک ضبط شد. الیس هاگ کسی بود که اولین‌بار این سنگ آسمانی را پیدا کرد و فهمید اندازه‌اش از یک تخته سنگ معمولی بیشتر است و طی سه ماه تلاش می‌کرد تا آن را از زمین متعلق به شرکت آهن اورگان و شرکت فولاد جابه‌جا کند اما درنهایت دستگیر شد. عکس زیر در سال 1289 شمسی گرفته شده ‌است.

             willamette is the largest meteorite ever found in the us at 78 square metres long and with a weight of 155 tonnes

بنابرنوشته بزینس‌اینسایدر، شهاب‌سنگ   Mboziکه در دهه 30 میلادی در تانزانیا کشف شده سه متر بلندی و حدودا 25 تن وزن دارد و تقریبا دوبرابر ویلامت است. این شهاب‌سنگ برای مردم تانزانیا سنگی مقدس بوده و نامش را «کیموندو» گذاشته‌ بودند. هیچ حفره‌ای روی آن پیدا نشده و این بدین معناست که هنگام برخورد روی زمین غلت خورده‌ است. هنگامی‌که Mbozi کشف شد تا اندازه‌ای درون زمین دفن بود و به‌همین‌علت برای بیرون آوردنش زمین را به‌حدی حفر کردند که مقداری خاک به‌عنوان ستون زیر این سنگ قرار بگیرد.

 mbozi was discovered in tanzania in the 1930s its 3 metres long and weighs an estimated 25 tonnes or almost twice that of willamette

سومین شهاب‌سنگ غول‌پیکر تاریخ «کیپ‌یورک» است که نزدیک به 10هزار سال قبل به زمین برخورد کرده‌است. این شهاب‌سنگ 20 تنی که  «آگپالیلیک» هم نام دارد سال 1371 خورشیدی در گرینلند کشف شد. به‌مدت زیادی کیپ‌یورک در نزدیکی محل زندگی سرخپوست‌های اینویت بود از این‌روی، برای ساخت وسایل و نیزه‌های فلزی خود از آن استفاده می‌کردند. درحال حاضر نیز در موزه زمین‌شناسی دانشگاه کپنهاگ دانمارک در معرض دید است.

the third largest meteorite in history the cape york meteorite collided with earth nearly 10000 years ago

شهاب‌سنگ «باکوبیریتو» بزرگ‌ترین شهاب‌سنگی است که در مکزیک یافته شده و هم‌وزن «کیپ‌یورک» است. این شهاب‌سنگ سال 1241 خورشیدی توسط ژیلبرت الیس زمین‌شناس در دهکده‌ای نزدیک سینالوآ دو لیوا یافت شد. او که به‌نمایندگی از مجله «اینتراوشن» (میان‌اقیانوسی‌) شیکاگو به آمریکای جنوبی و مرکزی فرستاده شده‌ بود با کمک مردم محلی آن را از زمین خارج کرد. این شهاب‌سنگ که از جنس آهن است حدود 20 تن وزن ، 4/25متر طول، 2 متر عرض و  1/75متر ارتفاع دارد و درحال حاضر در Centro de Ciencias de Sinaloa  مکزیک قرار دارد.

the bacubirito meteorite is the largest meteorite ever found in mexico and weighs about as much as the cape york

شهاب‌سنگ «ال‌چاکو» دومین شهاب‌سنگ بزرگ روی زمین با حدود 37 تن وزن تقریبا دوبرابر  «باکوبیریتو» وزن دارد، درضمن El Chaco فقط یک تکه از شهاب‌سنگ است و در سال 1347 خورشیدی در آرژانتین 5متر زیر زمین بود و با ردیاب تعیین محل شد. سال گذشته نیز تکه‌ای شهاب‌سنگ از زمین این منطقه خارج شد و این باور است که آن هم قسمتی دیگر از El Chaco است.

el chaco is the second largest meteorite on earth weighing in at almost twice as much as bacubirito plus its just a fragment

 اما بزرگ‌ترین شهاب‌سنگ زمین این هیولاست که «هوبا» نام دارد. این شهاب‌سنگ در نامیبیا کشف شد و تاکنون اصلا تکان داده نشده ‌است هوبای 60تنی با 6/5مترمربع مساحت تقریبا دوبرابر نزدیک‌ترین رقیب خود El Chaco وزن دارد و همین آن را به‌عنوان بزرگ‌ترین تکه آهن طبیعی کشف‌شده در سطح زمین شناسانده‌است. احتمالا 80هزارسال قبل به زمین برخورد کرده و به‌سبب غول‌پیکر بودن تاکنون حرکت داده‌ نشده‌ است.

but the largest meteorite on earth is this monster named hoba it is located in namibia and has never been moved

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین