حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

ستارگان پیش از مرگ اشعه لیزر ساطع می‌کنند

2787191

اندازه فونت:

برای نخستین بار محققان شاهد پرتاب دو اشعه لیزر از یک ستاره بوده‌اند. آنها دریافته‌اند که ستارگان قبل از مرگ اشعه لیزر منتشر می‌کنند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از ایندیپندنت، محققان ESA (آژانس فضایی اروپا) در رصدخانه هرشل دو اشعه لیزر را رصد کرده‌اند که از منظومه‌ای با دو ستاره منتشر شده است.

این پدیده نادر مربوط به مرگ ستاره است. دانشمندان برای اولین بار متوجه شده‌اند که ستارگان پیش از مرگ اشعه‌های قدرتمند لیزر منتشر می‌کنند.

این اشعه‌های لیزر از سحابی Ant منتشر شده است که نام خود را به خاطر ظاهر دو بخشی خود دریافت کرده که شبیه سر و بدن مورچه است. این منظومه که Manzel3  نام دارد، در جنوب صورت فلکی Norm قرار گرفته که از زمین حدودا 3 تا 6 هزار سال نوری فاصله دارد.

در واقع ستاره‌هایی با حجم متوسط مانند خورشید وقتی به مرگشان نزدیک می‌شوند، به ستاره‌های متراکم، سفید و کوتوله تبدیل می‌شوند. در این وضع لایه بیرونی غبار و گازشان در فضا پراکنده می‌شود. این پدیده در جهان می‌تواند مشاهده شود.

دانشمندان متوجه فرایند مذکور شده‌اند که بسیار پیچیده‌ است چون همزمان با مرگ ستاره، اشعه‌های لیزر قدرتمندی پراکنده می‌شود.

ایزابل آلمن از تیم تحقیقاتی در این باره می‌گوید وقتی Manzel3 را رصد کردیم، ساختار بسیار ظریفی دیدیم که از گاز یونیزه تشکیل شده است. اما ما نمی‌توانیم که شی‌ای را که در مرکزش وجود دارد و این الگو را به وجود می‌آورد رصد کنیم. به دلیل حساسیت و طول موج هرشل توانستیم نوعی نادر از انتشار لیزر به نام انتشار لیزر خطی هیدروژن را رصد کنیم. این پدیده راهی برای آشکارسازی ساختار سحابی و شرایط فیزیکی آن فراهم می‌کند.

معمولا محدوده پیرامون ستاره مرده و خالیست چون مواد پرتاب شده به فضا و گاز باقیمانده به سوی ستاره برمی‌گردد. ولی درباره ستاره موجود در سحابی Ant ستاره دیگری هم این حجم گاز را دریافت کرده و پرتاب می‌کند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین