حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

زحل بیشترین اقمار را در منظومه شمسی دارد

1111112

اندازه فونت:

منجمان آمریکایی می‌گویند که زحل اکنون به عنوان کره‌ای که بیشترین اقمار را در منظومه شمسی دارد از مشتری پیشی گرفته است.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، تیمی از منجمان ۲۰ قمر تازه را در مدار این سیاره حلقه‌دار کشف کرد که مجموع قمرهای آن را به ۸۲ می رساند؛ مشتری در مقایسه ۷۹ قمر دارد.

این قمرها با استفاده از تلسکوپ سوبارو در موناکی از جزایر هاوایی کشف شد. تمامی اجرام کشف شده در مدار زحل (کیوان) حدود ۵ کیلومتر قطر دارند و ۱۷ عدد از آنها "رو به عقب" دور سیاره می گردند که به حرکت "مخالف‌گرد" معروف است.

سه قمر دیگر به اصطلاح "موافق‌گرد" هستند که همان جهت حرکت وضعی زحل(به دور محورش) است.

دو عدد از اقمار موافق‌گرد مدار خود را طی دو سال کامل می‌کنند. اقمار دورافتاده‌تر مخالف‌گرد و یکی از قمرهای موافق‌گرد هر کدام ظرف بیش از سه سال مدارشان را کامل می‌کنند.

دکتر اسکات شپرد از موسسه کارنگی برای علوم در واشنگتن دی سی که این تیم را هدایت کرده گفت: "مطالعه مدار این قمرها می‌تواند سرمنشاء آنها و همچنین اطلاعاتی درباره شرایط محیط کیوان به هنگام تولد این سیاره را آشکار کند."

دکتر شپرد گفت که از اواسط دهه ۱۹۹۰ مشتری دارای بیشترین اقمار شناخته می‌شد. به نظر می‌رسد اقمار دورافتاده در مجموعه تازه در سه گروه متمایز از نظر زاویه مداری تقسیم شده باشند.

منجمان تصور می‌کنند ماه‌های مخالف‌گرد و موافق‌گرد قطعات به جا مانده از سه جرم بزرگ‌تر باشند که در اثر برخوردهایی خرد شده‌اند. یکی از اقمار مخالف‌گرد دورافتاده ترین قمر شناخته شده کیوان است.

دکتر شپرد گفت: "زاویه مداری این اقمار با کیوان خیلی شدید است و خیلی از آن دور هستند، برای همین گمان نمی‌کنیم همزمان با کیوان تشکیل شده باشند بلکه به نظر ما به دام جاذبه آن افتاده‌اند."

این یافته‌ها با استعمال الگوریتم‌های محاسباتی در مورد داده‌هایی که از ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۷ جمع آوری شده بود ممکن شد. دکتر شپرد گفت: "با استفاده از این قدرت تازه کامپیوتری، توانستم این ۲۰ شی که فکر می‌کردیم اقمار کیوان است را رسما به مدارهای اطراف سیاره ربط دهم."

تیم اصلی منجمان شامل دکتر شپرد، دیوید یویت از دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس و یان کلاین از دانشگاه هاوایی بود.

دکتر شپرد می‌گوید احتمالا اقمار بیشتری دور این سیاره هست که هنوز کشف نشده و البته کشف آنها نیازمند تلسکوپ‌های بزرگتر خواهد بود.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین