حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

راز جدیدی در مورد سیارک فعال فائِتون

5b36140634868

اندازه فونت:

بر اساس مطالعات جدید در مورد نحوه بازتاب نور در زوایای مختلف از سیارک فائِتون ستاره‌شناسان معتقدند که بازتاب از سطح این سیارک نسبت به گذشته کاهش داشته است. این مساله می‌تواند یکی از اهداف مأموریت  DESTINY+ برای بررسی باشد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از فیزورگ، نحوه بازتاب از سطح تنها به آلبدو (albedo) اجرام وابسته نیست، زاویه تابش نیز در آن مؤثر است. یکی از مسائلی که دانشمندان به آن علاقه‌مند هستند چگونگی تغییر قطبش بر اثر بازتاب از سطح یک سیارک است. نور یک موج الکترومغناطیسی است، امواج در میان‌های الکتریکی و مغناطیسی تغییراتی ایجاد می‌کنند. جهت این تغییرات در میدان الکتریکی و مغناطیسی می‌تواند به صورت اتفاقی و یا هم‌تراز باشد. وقتی میدان جهت میدان‌های الکترومغناطیسی نور در راستای مشخصی باشد، به آن نور قطبیده گفته می‌شود.

یک گروه بین‌المللی شامل دانشمندانی از رصدخانه ملی ژاپن (NAOJ)، دانشگاه ملی سئول، انستیتو تکنولوژی چیبا و چند مرکز دیگر با استفاده از تلسکوپ 1.6 متری پیرکا (Pirka) واقع در منطقه هوکایدو ژاپن به مطالعه سیارک فائِتون ((3200) Phaethon) با توجه به تغییرات قطبش نور بازتاب شده با زوایای مختلف از سطح سیارک پرداختند.
نتایج این بررسی‌ها نشان داد در بعضی زوایا نور بازتاب شده از سیارک فائِتون قطبیده‌ترین نوری است که در بین اجرام کوچک منظومه شمسی دیده‌شده است.

در سال 1983 کشف شد که سیارک فائِتون عامل به وجود آمدن بارش شهابی جوزایی است. بیشتر بارش‌های شهابی یک منشأ دنباله‌دار دارند ولی فائِتون مشخصه‌های دنباله‌دارها را ندارد. با این حال یک سیارک فعال است که غبار افشانی می‌کند.

یک توضیح برای نور به شدت قطبیده بازتابی از سیارک تاریک‌تر بودن سطح آن از چیزی که انتظار می‌رود است. سطح سیارک با قلوه‌سنگ‌ها پوشیده شده است. وقتی نور از یک سطح زبر بازتاب می‌شود احتمال برخورد دوباره‌اش با بخش دیگر سطح وجود دارد. ممکن است قبل از رسیدن پرتوی نور به ناظر چندین بار بازتاب شود. این بازتاب‌های مکرر می‌تواند علت قطبش نور باشد.

دانشمندان همچنان در حال بررسی این سیارک هستند و امیدوارند با انجام مأموریت DESTINY+ و بررسی‌های‌ دقیق‌تر پرده از این راز سیارک بردارند.

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین