حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

دلیل گرمای ناگهانی ماه مشخص شد

moon ed

اندازه فونت:

دلیل افزایش دمای ماه از دهه 70 میلادی تاکنون مأموریت‌های آپولو 15 و 17 بوده است.

به گزارش دانشمند آنلاین به نقل از تک تایمز، در مأموریت‌های آپولو 15 و 17 که در سال‌های 1971 و 1972 انجام شد، کاوشگرها گرمای درونی کره ماه را اندازه‌گیری کردند تا بدانند با گرمای درونی زمین برابر است یا نه.
دانشمندان آمریکایی با تجزیه‌وتحلیل متوجه افزایش کم و عجیب در سطح ماه شدند. این افزایش دما از سال‌های 1971 با آغاز مأموریت‌های آپولو شروع شد و تا سال 1977 اندازه‌گیری و ثبت شد.

بعضی از محققان فعالیت فضانوردان روی ماه را دلیل این افزایش دما می‌دانستند و برخی دیگر تغییر مدار ماه را عامل تغییر ماه می‌دانستند.

داده‌های خام مرتبط با اندازه‌گیری دما درونی کره ماه تا سال 1977 به صورت مداوم به مرکز فضایی جانسون مخابره و در آنجا ثبت‌شده است اما تنها نوارهای متعلق به سال‌های 1971 و 1974 در مرکز اطلاعاتی ناسا محافظت و نگهداری شده است. نوارهای سال‌های 1975 تا 1977 آسیب‌دیده بودند که محققان این نوارها را بازسازی کردند و به تجزیه‌وتحلیل آن‌ها پرداختند.

محققان در این تحقیق به این نتیجه رسیدند که دلیل گرمایش عجیب ماه در دهه هفتاد میلادی فضانوردان آپولو بوده است. به گفته اساتید دانشگاه تگزاس احتمال دارد که مأموریت آپولو حین نصب ابزارهایی و کاوش در سطح ماه، با تغییر در عوارض سطحی باعث بازتاب کمتر نور خورشید از سطح و افزایش چند درجه‌ای دما شده باشد. ضمن اینکه معتقدند که با تجزیه‌ و تحلیل این داده‌ها متوجه شده‌اند که تاکنون مأموریت‌های انسانی به ماه موجب ایجاد اختلال در محیط طبیعی ماه شده است.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین