حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

درجست‌وجوی حیات روی هفت خواهر زمین

content 1487780367 trappist diagram4

اندازه فونت:

اخترشناسان باکمک تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا موفق شدند آن‌سوی منظومه خورشیدی، منظومه‌ای متشکل از یک ستاره و هفت سیاره زمین‌‌مانند کشف کنند.

به‌گزارش دانشمندآنلاین، از این ۷ سیاره حداقل سه مورد از آنها در منطقه حیات ستاره مادر قرار دارند و بنابراین‌، هریک به‌طور بالقوه می‌توانند شرایط کافی برای اشکالی از حیات را داشته باشند.

این منظومه پیرامون ستاره‌ای باعنوان TRAPPIST-1 می‌چرخد. این ستاره که در فاصله ۴۰ سال نوری از ما قرار دارد یک ستاره کوتوله فوق‌سرد‌ کوچک است که جرمش حدود ۸درصد جرم خورشید و شعاعش حدود ۱۱درصد شعاع ستاره ما و تقریبا شبیه به اندازه سیاره مشتری است.

گروهی به سرپرستی مایکل گیلون از دانشگاه لی‌یگ بلژیک در مقاله‌ای که روز گذشته (۲۲ فوریه ۲۰۱۷) در ژورنال نیچر منتشر و شب گذشته ازطریق ناسا اعلام شد این کشف را انجام داده‌اند. گیلون دراین‌خصوص می‌گوید: «این ستاره به‌حدی کوچک و سرد است که اقلیم سیارات پیرامونش کاملا متعدل است و این بدین معنا است که آب مایع و شاید حیات در سطح آنها در جریان باشد.»

این سیارات براساس فاصله‌ای که از ستاره‌شان دارند به‌ترتیب TRAPPIST-1b و g، f، e، d، c نامگذاری شده‌اند. این دانشمندان توانستند جرم، شعاع و تناوب مداری هر هفت سیاره را تعیین کنند.

سیاره TRAPPIST-1b در فاصله فقط ۰/۰۱۱ واحد نجومی از ستاره‌اش دور آن می‌چرخید. یک واحد نجومی برابر با فاصله زمین تا خورشید است. برپایه این فاصله کم، یک‌سال روی این سیاره فقط ۱/۵۱ روز زمینی به‌طول می‌انجامد.

۶سیاره دیگر این منظومه بین ۲/۲۴ تا ۲۰ روز زمینی چرخش به دور ستاره را کامل می‌کنند و شعاع همگی آنها بین ۰/۷۶ تا ۱/۱۳ برابر شعاع زمین است‌.

وقتی ستاره‌ای تااین‌حد سرد و کم‌فروغ باشد بدیهی است که منطقه حیات آن نسبت به منطقه حیات منظومه خورشیدی بسیار نزدیک‌تر به خود ستاره باشد.

یافته‌های این دانشمندان نشان می‌دهد که مدار سیارات f ، e و g در این منطقه قرار دارند. به‌همین‌علت، دانشمندان این فرضیه را مطرح کرده‌اند که سطح این سه سیاره می‌تواند میزبان اقیانوس‌های آب مایع باشد.

در این سیارات مقدار نوری که به چشم شما می‌رسد حدود ۲۰۰ برابر کمتر از نوری است که روی زمین از خورشید دریافت می‌کنید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین