حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

ارسال دو ماهواره کوچک ناسا برای شناخت سطح ماه

bolas tether orbit fig cropped 0

اندازه فونت:

‌‌ناسا از طرح‌هایی برای شناخت بیشتر لکه‌ها و اشکال روی سطح کره ماه حمایت می‌کند.

به گزارش دانشمند آنلاین به نقل از اسپیس، سازمان فضایی آمریکا، ناسا از طرح‌هایی مبنی بر شناخت بیشتر لکه‌ها و اشکال روی سطح ماه استقبال و حمایت می‌کند. یکی از این طرح‌ها ارسال دو ماهواره کوچک به اندازه جعبه کفش است که با سیم بلندی به هم متصل هستند تا دور ماه بگردند و مانند یک جرثقیل مداری عمل کنند.

یکی از این دو ماهواره در ارتفاع 189 کیلومتری و دیگری در ارتفاع 9.6 کیلومتری مستقر می‌شوند تا به مطالعه جزییات مناسبی از سطح ماه بپردازند.

دانشمندان دلیل استفاده از چنین طرحی را حجم مصرف سوخت زیاد برای نگه داشت ماهواره در ارتفاع پایین عنوان کردند در حالیکه این ماهواره‌های کوچک سوخت چندانی مصرف نمی‌کنند.

مهمترین هدف این ماهواره‌ها شناسایی بیشتر نقاط روشن روی ماه است. محققان فکر می‌کنند روشنی این نقاط که کمتر از مناطق تیره تغییر می‌کنند، به دلیل مواد مغناطیسی موجود در پوسته ماه هست که می‌تواند خطوط مغناطیسی را ایجاد کرده و مواد مغناطیسی را به سطح ماه جذب کند.

فرضیه‌های گوناگونی درباره تشکیل میدان مغناطیسی و قرارگیری مواد مغناطیسی و اشکال گره مانند روی سطح کره ماه وجود دارند، یکی از این فرضیه‌ها دلیل آن را ستاره دنباله‌دار می‌داند و دیگری توفان‌های خورشیدی را در این پدیده موثر می‌داند.

همچنین در این ماموریت این دو ماهواره به بررسی چرخه هیدروژن روی ماه می‌پردازند تا شاید بتوان روزی از این گاز برای سوخت موشک‌ها استفاده کرد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین