حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

مشتری سرگردان منظومه خورشیدی را شکل داده‌است

image2

اندازه فونت:

در مقایسه با سیارات خارجی منظومه خورشیدی، چهار سیاره داخلی آن بسیار کوچک‌اند. اخترشناسان معتقدند دلیل این اتفاق سرگردانی مشتری در منطقه داخلی منظومه خورشیدی در زمان تشکیل است. مشتری در آن زمان تمام مواد موردنیاز برای تشکیل سیارات داخلی با اندازه بزرگ‌تر را جارو کرده‌است.

به‌گزارش دانشمند آنلاین، گروهی از دانشمندان به‌وسیله رایانه‌ شکل‌گیری گونه‌ای از شهاب سنگ‌ها به نام CB Chondrit را شبیه‌سازی کرده‌اند. این شبیه‌سازی سرنخ‌هایی از زمان تشکیل سیاره مشتری به‌دست داده است. بر اساس این تحقیقات سیاره مشتری 5 میلیون سال بعد از این‌که مواد جامد در منظومه خورشیدی مشاهده شدند تشکیل شده‌است.

Chondrit ،  معمول‌ترین گونه شهاب شنگ یافت‌شده روی زمین از چوندرول، ماده تشکیل‌دهنده شهاب‌سنگ‌ها ساخته‌شده است. 

CB chondrit  زیر شاخه‌ای از این شهاب‌هاست که شامل نسبت عناصر فلزی بیشتری است و دانشمندان معتقدند زمان تشکیل آن‌ها بسیار نزدیک به شکل‌گیری منظومه شمسی است.

به‌منظور توضیح وجود بخار آهن (که فقط در برخوردهای با سرعت بسیار بالا تشکیل می‌شود) در CB chandrit‌‌ هایی که مشاهده کرده‌اند، محققان یک مدل رایانه‌ای برای تشکیل مشتری به‌وجود آوردند که  Grand Tack (ردیابی بزرگ) نامیده می‌شود. این مدل بیان می‌کند مشتری جایی در قسمت خارجی منظومه خورشیدی شکل گرفته‌است و سپس به‌سمت داخل، جایی‌که هم اکنون کمربندسیارکی قرار دارد، مهاجرت کرده‌است.

به‌نوشته ibtimes، به‌این‌ترتیب، برخوردهایی با سرعت کافی بین مشتری و سیارک‌های کمربند ایجاد شده است که بخار آهن مورد نیاز برای تشکیل CB chandrit ‌ را به‌وجود آورده‌اند. یعنی در زمان تشکیل این شهاب‌ها مشتری در قسمت داخلی منظومه خورشیدی قرار داشته‌است و فقط پس از تشکیل زحل، دوباره به بیرون حرکت کرده‌است.  

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین