حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

احتمال وجود آب در بعضی سیارات اطراف ستاره تراپیست 1

eso1706a

اندازه فونت:

تیم تحقیقاتی دانشگاه ژنو با استفاده از تلسکوپ هابل احتمال وجود آب در بعضی سیارات پیرامون ستاره TRAPPIST-1 در فاصله 40 سال نوری از زمین را تایید کردند.

به گزارش دانشمند آنلاین به نقل از Astronomical، در حال حاضر هفت سیاره در اطراف ستاره TRAPPIST-1 کشف شده‌اند که احتمالا شرایط مناسب حیات در سه مورد از آنها وجود دارد. این سه سیاره فراخورشیدی در منطقه قابل سکونت ستاره تراپیست 1 در حال گردش هستند که راهی باریک با دمایی مناسب برای وجود آب در سطح سیارات هست. در واقع با اینکه تراپیست 1، کوتوله کوچک و کم نوری به نظر می‌‌‌رسد اما این قبیل کوتوله‌ها اکثرا جرقه‌های قدرتمندی از تابش را انتشار می‌دهند که می‌تواند موجب غیرم مکن ساختن امکان وجود آب در سیارات بدون جو متراکم محافظ شود.

تیم تحقیقاتی دانشگاه ژنو سوییس تابش‌های فرابنفشی را که به سیارات تراپیست 1 می‌رسید، پیگیری کردند. به گفته این دانشمندان، اگر مقدار زیادی از نور فرابنفش موجود بود، به هیچ عنوان در سطح سیاره آبی باقی نمی‌ماند چون مولکول‌های آب تجزیه شده و به شکل هیدروژن و اکسیژن در بالای جو قرار می‌گرفتند.

اما محققان با بررسی سه سیاره پیرامون این ستاره متوجه شدند که که تابش‌های فرابنفش کمی وجود دارند و بدین ترتیب امکان تخریب مولکول‌های آب کمتری هست. به گفته دانشمندان سیارات خارجی‌تر مانند سه سیاره موجود در محدوده قابل حیات، احتمالا آب بسیار کمتری را از دست داده باشند که این امر بدین معناست که این سیارات ممکن است میزان قابل ملاحظه‌ای از آب را در سطح خود داشته باشند. ضمن اینکه ستاره تراپیست 1 به میزانی تابش به سوی سیارات داخلی می‌فرستد که آنها بیست برابر بیشتر از تمام اقیانوس‌های زمین در 8 میلیارد سال گذشته آب از دست داده‌اند.

هرچند احتمالا سیارات داخلی‌تر منظومه تراپیست 1 در اثر تابش خشک‌اند اما با این کشف می‌توان امیدوار به وجود آب در سیارات خارجی‌تر بود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین

لینک کوتاه